Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Yes!teśmy 20 lat Polski w UE

Stand with Ukraine!

Stacja „Europa" na Dworcu Centralnym w Warszawie – 20 września 2021

Dziś, 20 września 2021 o 7.59 na stację Warszawa Centralna wjechał  specjalny pociąg  „Connecting Europe Express" , który w ramach Europejskiego Roku Kolei 2 września odjechał z dworca kolejowego w Lizbonie a 7 października dotrze do Paryża. Podczas swojej pięciotygodniowej podróży zawita do ponad stu miast i miasteczek w Europie. Dzisiaj po południu (o 13:24) pociąg odjedzie do Gdańska.

Po Warszawie i Gdańsku, kolejne stacje pociągu w Polsce to Białystok (21/22 września), Kraków (22/23 września) i Zebrzydowice (23 września). 21 września w Gdańsku pociąg będzie częścią ekspozycji międzynarodowych targów kolejowych TRAKO 2021.

W podróży pociągu z Warszawy do Gdańska będzie uczestniczył Komisarz UE ds. Rolnictwa, Janusz Wojciechowski, który po przyjeździe na stację Międzynarodowych Targów Kolejowych Trako (Amber Expo) w Gdańsku będzie miał wystąpienie (ok 16.20).

Ze strony Komisji Europejskiej w wydarzeniu na Dworcu Centralnym w Warszawie oraz w trasie pociągu z Warszawy do Gdańska uczestniczył będzie Szef Gabinetu Komisarz UE ds. Transportu Adiny Vălean, Walter Goetz, oraz Catherine Trautmann, Europejski Koordynator Transeuropejskiego Korytarza Transportowego Morze Północne - Morze Bałtyckie i Matthias Ruete, Europejski Koordynator ds. wdrażania ERTMS (European Rail Management System).

Rok 2021 jest Europejskim Rokiem Kolei, w którym Komisja Europejska pragnie zwrócić uwagę opinii publicznej na ten bardzo przyjazny dla środowiska rodzaj transportu. Z uwagi na skutki kryzysu klimatycznego Unia Europejska postawiła sobie ambitne cele w zakresie ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 55 % do 2030 r. W ciągu ostatnich 5 lat Polska inwestowała ponad 7 mld złotych rocznie w kolej. Umożliwiło to modernizację ponad 5000 km torów i połączenie szeregu dużych miast ze średnią prędkością ponad 100 km/h. Unia Europejska pokryła ponad 60 % tych kosztów.

UWAGA MEDIA:

Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Warszawie zaprasza dziennikarzy w poniedziałek 20 września na Dworzec Centralny w Warszawie, gdzie odbędą się wydarzenia związane z przejazdem pociągu Connecting Europe Express.

  • konferencja prasowa i ceremonia przekazania flag: 12:30-13:20, miejsce: peron 2, tor 3
  • stoisko informacyjne Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce zaprasza w godzinach 10:00-14:00 w Hali Głównej Dworca Centralnego, w pobliżu kas.

 

* program konferencji prasowej i ceremonii przekazania flag może ulec zmianie, o czym będziemy Państwa informować

 

Kontakt dla mediów zainteresowanych wywiadem z Komisarzem Januszem Wojciechowskim: Kamil Ochmański, email: Kamil-Piotr.OCHMANSKI@ec.europa.eu

 

Kontakt dla mediów w pozostałych sprawach związanych z przejazdem pociągu: Marzenna Guz-Vetter, rzecznik prasowy PKE: tel. 514 909 994

 

Connecting Europe Express

Pociąg „Connecting Europe Express" powstał dzięki wspólnym wysiłkom partnerów z europejskiego sektora kolejowego i instytucji na szczeblu unijnym, krajowym i lokalnym. Ze względu na różne szerokości torów w Europie pociąg „Connecting Europe Express" będzie składać się w rzeczywistości z trzech pociągów – pociągu iberyjskiego, pociągu standardowego i pociągu bałtyckiego – które spotkają się na trasie. Projekt ma na celu zwrócenie uwagi na nadal istniejące deficyty w ruchu kolejowym w Unii Europejskiej, jak brak interoperacyjności między niektórymi częściami europejskiej sieci kolejowej. Ponadto celem projektu jest dalsze wzmocnienie współpracy między przedsiębiorstwami kolejowymi a zarządcami infrastruktury kolejowej.

Wagony kolejowe w składzie „Connecting Europe Express" zostały udostępnione przez różne europejskie przedsiębiorstwa kolejowe. W jednym z wagonów zapewnionych przez MAV (Węgry) będzie mieścić się mobilna wystawa zorganizowana przez Europejską Agencję Wykonawczą ds. Klimatu, Środowiska i Infrastruktury (CINEA) oraz Wspólne Przedsięwzięcie Shift2Rail. Wystawa zaprezentuje wiele istniejących technologii i innowacji poprawiających wygodę podróży koleją oraz pokaże, w jaki sposób Unia Europejska wspiera projekty infrastrukturalne. Standardowy pociąg składa się z wagonu konferencyjnego (dostarczonego przez SNCF, Francja), dwóch standardowych wagonów z miejscami do siedzenia (DB, Niemcy i SBB, Szwajcaria), wagonu restauracyjnego (FS, Włochy) i wagonu sypialnego (ÖBB, Austria). Iberyjski pociąg kursujący między Portugalią a Hiszpanią udostępni hiszpański operator Renfe, a pociąg bałtycki obsługuje litewskie przedsiębiorstwo LTG.

 

Więcej informacji

Trasa i rozkład jazdy pociągu „Connecting Europe Express"

Najczęstsze pytania na temat pociągu „Connecting Europe Express"

Partnerzy inicjatywy pociąg „Connecting Europe Express"

Fakty i liczby w skrócie

Europejski Rok Kolei 2021

Kontakty z mediami: info@connectingeuropeexpress.eu

Europejski Rok Kolei Pobierz (48.217 kB - PDF)

Banery/Logo