Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Yes!teśmy 20 lat Polski w UE

Stand with Ukraine!

Pożary lasów: UE podwaja flotę samolotów i śmigłowców gaśniczych rescEU na lato 2023 r.

Nawiązując do orędzia o stanie Unii, które we wrześniu ubiegłego roku wygłosiła przewodnicząca Ursula von der Leyen, komisarz ds. zarządzania kryzysowego Janez Lenarčič zapowiedział dziś, podczas przemowy z okazji 10. rocznicy ustanowienia unijnego Centrum Koordynacji Reagowania Kryzysowego, że w ramach przygotowań do tegorocznego sezonu pożarowego podwojona zostanie flota rescEU służąca do gaszenia pożarów lasów z powietrza.

flota samolotów i śmigłowców gaśniczych rescEU na 2023 r. 

  • Rezerwa rescEU przeznaczona do gaszenia pożarów z powietrza obejmuje 24 samoloty i 4 śmigłowce z 10 państw członkowskich:
    • dwa średniej wielkości wodnosamoloty z Chorwacji
    • dwa lekkie samoloty z Cypru
    • dwa śmigłowce z Czech
    • dwa średniej wielkości wodnosamoloty i jeden śmigłowiec z Francji
    • dwa lekkie samoloty z Niemiec
    • dwa średniej wielkości wodnosamoloty, dwa lekkie samoloty i jeden śmigłowiec z Grecji
    • dwa średniej wielkości wodnosamoloty i dwa lekkie samoloty z Włoch
    • dwa lekkie samoloty z Portugalii
    • dwa średniej wielkości wodnosamoloty z Hiszpanii
    • cztery lekkie samoloty ze Szwecji.
  • Ponadto prawie 450 strażaków z Austrii, Bułgarii, Finlandii, Francji, Niemiec, Łotwy, Malty, Polski, Rumunii, Słowacji i Słowenii zostanie wstępnie rozmieszczonych na terenie Francji, Grecji i Portugalii.

Środki zapobiegawcze i monitorowania

W odpowiedzi na apele ministrów UE i Parlamentu Europejskiego, w 2022 r. Komisja opracowała również plan działania na rzecz zapobiegania pożarom lasów. Plan ten koncentruje się na trzech celach. Są to: 1) zwiększenie zdolności administracyjnych 2) poszerzenie wiedzy 3) zwiększenie inwestycji w zapobieganie pożarom lasów.

W ramach wspomnianego planu działania UE wprowadza dziś nową metodykę wzajemnej oceny w odniesieniu do pożarów lasów. To nowe narzędzie pomoże krajom ocenić ich zdolności w zakresie zapobiegania pożarom i przygotowania się na nie, a także wesprze wymianę dobrych praktyk między krajami europejskimi w ramach Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności.

Co więcej, w ramach Centrum Koordynacji Reagowania Kryzysowego powstaje obecnie zespół wsparcia w dziedzinie ochrony przed pożarami lasów. Ma on monitorować i analizować sytuację pożarową w czasie niemal rzeczywistym od połowy czerwca do połowy września.

Kontekst

Działania w zakresie zapobiegania pożarom lasów, zapewniania gotowości i reagowania na nie idą w parze z ochroną życia, źródeł utrzymania i środowiska. Dlatego też ważne jest, by mieć do dyspozycji doświadczonych ekspertów ds. pożarów lasów, dobrze wyszkolonych strażaków, technologie informacyjne i wystarczające środki reagowania na konkretne sytuacje.

UE zapewnia skoordynowane podejście do zapobiegania pożarom lasów, utrzymania gotowości i reagowania na nie w sytuacji, gdy dany kraj nie może sobie samodzielnie poradzić. Jeżeli pożar jest na tak dużą skalę, że możliwości reagowania kraju są niewystarczające, może on zwrócić się o pomoc za pośrednictwem Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności. Jak tylko uruchomiony zostanie wspomniany wyżej mechanizm, Centrum Koordynacji Reagowania Kryzysowego będzie koordynować i finansować pomoc udostępnianą za pośrednictwem spontanicznych ofert przez państwa członkowskie UE i dziewięć innych państw uczestniczących. Oprócz tego UE stworzyła europejską pulę ochrony ludności, aby dysponować wystarczającą ilością łatwo dostępnych zdolności w zakresie ochrony ludności, które umożliwiają silniejszą i spójną wspólną reakcję. Jeśli sytuacja kryzysowa będzie wymagać dodatkowej, ratującej życie pomocy, do akcji wkroczy rezerwa pożarnicza w ramach rescEU, by zapewnić dodatkowe zdolności do stawiania czoła katastrofom w Europie. Centrum Koordynacji Reagowania Kryzysowego monitoruje również aktywność pożarów lasów przy wsparciu ze strony systemów wczesnego ostrzegania, takich jak europejski system informacji o pożarach lasów, podczas gdy unijna usługa mapowania satelitarnego sytuacji kryzysowych oferowana w ramach programu Copernicus wspiera działania, dostarczając szczegółowych informacji z przestrzeni kosmicznej.  

Dodatkowe informacje

Pytania i odpowiedzi na temat pożarów lasów – reakcja UE w 2023 r.

Zestawienie informacji na temat przygotowań UE do sezonu pożarowego w 2023 r.

Pożary lasów

rescEU

Unijny Mechanizm Ochrony Ludności

Centrum Koordynacji Reagowania Kryzysowego

Program wzajemnej oceny

Cytat(y)

Pożary lasów stały się problemem ogólnoeuropejskim. Mają one poważny wpływ na życie, źródła utrzymania i środowisko. W 2022 r. łącznie 20 państw członkowskich UE odnotowało więcej spalonych obszarów niż średnia z poprzednich lat. Zagrożenie pożarami rozszerzyło się na obszary, które wcześniej nie były na nie narażone, i wykracza daleko poza region Morza Śródziemnego. Te coraz częstsze pożary lasów wymagają zdecydowanych i szybkich działań również na poziomie UE. Dziękuję wszystkim krajom, które angażują się w skuteczną reakcję UE w bieżącym sezonie pożarowym. Jednocześnie wzywam państwa członkowskie do wzmożenia działań na rzecz zapobiegania pożarom lasów.

Janez Lenarčič, komisarz do spraw zarządzania kryzysowego - 30/05/2023

 

Pdf do druku

Pożary lasów: UE podwaja flotę samolotów i śmigłowców gaśniczych rescEU na lato 2023 r.

polski (46.576 kB - PDF)

Pobierz (46.576 kB - PDF)

Komunikat prasowy

30 maja 2023, Bruksela

Banery/Logo