Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Yes!teśmy 20 lat Polski w UE

Stand with Ukraine!

UE i USA podsumowują współpracę w dziedzinie handlu i technologii

Unia Europejska i Stany Zjednoczone zorganizowały dziś piąte posiedzenie Rady UE-USA ds. Handlu i Technologii (TTC) w Waszyngtonie. Posiedzenie pozwoliło ministrom podsumować postępy prac Rady UE-USA ds. Handlu i Technologii oraz zapewnić kierunek polityczny w zakresie kluczowych priorytetów na następne posiedzenie ministerialne TTC, które odbędzie się wiosną w Belgii.

Rada ds. Handlu i Technologii jest głównym forum ścisłej współpracy w kwestiach handlu transatlantyckiego i technologii. Współprzewodniczyli mu wiceprzewodnicząca wykonawcza Komisji Europejskiej Margrethe Vestager, wiceprzewodniczący wykonawczy Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis, sekretarz stanu USA Antony Blinken, sekretarz handlu USA Gina Raimondo oraz przedstawicielka USA ds. handlu Katherine Tai, do której dołączyli komisarz europejski Thierry Breton.

Uczestnicy wykazali silną i wspólną wolę dalszego zwiększania dwustronnego handlu i inwestycji, współpracy w zakresie bezpieczeństwa gospodarczego i powstających technologii oraz wspierania wspólnych interesów w środowisku cyfrowym. Przy okazji tego posiedzenia Rady ds. Handlu i Technologii obie strony uzgodniły, że będą nadal poszukiwać sposobów ułatwienia handlu towarami i technologiami, które mają zasadnicze znaczenie dla transformacji ekologicznej, w tym poprzez zacieśnienie współpracy w zakresie oceny zgodności. UE i USA zobowiązały się również do poczynienia wymiernych postępów w zakresie narzędzi handlu elektronicznego, aby ograniczyć biurokrację dla przedsiębiorstw z całego Atlantyku oraz wzmocnić nasze podejście do monitorowania inwestycji, kontroli wywozu, inwestycji zagranicznych i innowacji podwójnego zastosowania.

W następstwie zobowiązania podjętego na ostatnim ministerialnym posiedzeniu Rady ds. Handlu i Technologii UE i USA z zadowoleniem przyjęły międzynarodowe wytyczne dotyczące sztucznej inteligencji (AI) oraz dobrowolny kodeks postępowania dla twórców sztucznej inteligencji przyjęte w grupie G-7 i zgodziły się kontynuować współpracę w zakresie międzynarodowego zarządzania sztuczną inteligencją. Obie strony z zadowoleniem przyjęły również plan działania dla przemysłu dotyczący sieci 6G, w którym określono zasady przewodnie i kolejne kroki mające na celu rozwój tej krytycznej technologii. Podsumowali również postępy we wspieraniu bezpiecznej łączności na całym świecie, w szczególności w odniesieniu do sieci 5G i kabli podmorskich.

UE i USA intensyfikują również koordynację w zakresie dostępności surowców krytycznych kluczowych dla produkcji półprzewodników, po uruchomieniu wspólnego mechanizmu wczesnego ostrzegania Rady ds. Handlu i Technologii w przypadku zakłóceń w łańcuchu dostaw półprzewodników, w następstwie zapowiedzianych przez Chiny kontroli galu i germanu. Kontynuowały wymianę informacji na temat publicznego wsparcia dla inwestycji realizowanych na mocy odpowiednich unijnych i amerykańskich aktów w sprawie czipów. Przy okazji posiedzenia Rady ds. Handlu i Technologii odbyło się okrągły stół na temat łańcucha dostaw półprzewodników, koncentrując się na rozwoju i potencjalnej współpracy w dotychczasowych łańcuchach dostaw półprzewodników. Ponadto UE i USA omówiły sprawozdanie przedstawiające podejście UE i USA do tożsamości cyfrowej, które jest obecnie otwarte na uwagi.

Na posiedzeniu zainteresowanych stron poświęconym opracowywaniu transatlantyckiego zielonego rynku, które odbędzie się 31 stycznia, zainteresowane strony przedstawią swoje opinie i propozycje dotyczące sposobów wzmocnienia, zrównoważoności i odporności transatlantyckich łańcuchów dostaw. Odbędzie się szereg warsztatów mających na celu pobudzenie transatlantyckiego zielonego rynku i promowanie wysokiej jakości miejsc pracy na potrzeby transformacji ekologicznej, a także warsztaty na temat łańcucha dostaw energii słonecznej, trwałych magnesów i monitorowania inwestycji.

Obie strony uzgodniły, że następne posiedzenie ministerialne TTC odbędzie się wiosną w Belgii, którego gospodarzem będzie belgijska prezydencja Rady.

Kontekst ogólny

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i prezydent USA Joe Biden zainaugurowali TTC UE-USA na szczycie UE-USA w Brukseli w czerwcu 2021 r. Rada ds. Handlu i Technologii stanowi forum, na którym UE i USA mogą omawiać i koordynować kluczowe kwestie handlowe i technologiczne oraz pogłębiać współpracę transatlantycką w kwestiach będących przedmiotem wspólnego zainteresowania.

Inauguracyjne posiedzenie Rady ds. Handlu i Technologii odbyło się 29 września 2021 r. w Pittsburghu. Po tym posiedzeniu powołano 10 grup roboczych zajmujących się takimi kwestiami jak normy technologiczne, sztuczna inteligencja, półprzewodniki, kontrola wywozu i wyzwania w handlu światowym. Następnie 16 maja 2022 r. w Paryżu odbył się drugi szczyt w Paryżu, trzeci szczyt w Parku College w Maryland w grudniu 2022 r. i czwarty w Luleå (Szwecja) w maju 2023 r.

UE i USA pozostają kluczowymi partnerami geopolitycznymi i handlowymi. Handel dwustronny między UE a USA osiągnął historyczny poziom – w 2022 r. wyniósł ponad 1,5 bln EUR, w tym ponad 100 mld EUR w handlu cyfrowym.

Więcej Informacji

Strona informacyjna Rady ds. Handlu i Technologii

Platforma TTC Futurium

Stosunki handlowe UE-USA

Inauguracja Rady ds. Handlu i Technologii UE i USA

TWÓRCZOŚĆ

Banery/Logo