Centrum Europejskie - Europe Direct - Szczecin

Sekretariat ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego

Europedirect
Połączenie bezpłatne.
Niektórzy operatorzy telefonii komórkowej (również aparaty w budkach telefonicznych i w hotelach) nie udostępniają połączeń z numerami 00 800 lub mogą pobierać za nie opłaty.

Erasmus Szczecin

Przydatne wskazówki na sezon wakacyjny

Sezon wakacyjny już się rozpoczyna, a miliony Europejczyków planują wakacje na całym kontynencie i poza nim. Przedstawiamy więc kilka wskazówek postępowania w przypadku wystąpienia problemów. Jeżeli zastanawiasz się, kto pokryje koszty leczenia w razie wypadku lub jakich dokumentów będziesz potrzebować, by podróżować ze swoim psem, przeczytaj, jak Unia Europejska może Ci pomóc.

Wybieram się poza Europę, a tam, gdzie jadę, nie ma ambasady ani konsulatu mojego państwa. Z kim mam się kontaktować, jeśli będę potrzebować pomocy?
Jako obywatel państwa członkowskiego UE jesteś automatycznie obywatelem Unii. Dlatego przebywając poza UE, masz prawo do uzyskania pomocy, nawet jeśli tam, gdzie przebywasz, nie ma placówki dyplomatycznej twojego kraju rodzinnego. Jeżeli np. zostaniesz zatrzymany, ulegniesz poważnemu wypadkowi lub zgubisz ważne dokumenty, możesz zwrócić się o pomoc do konsulatu lub ambasady innego państwa członkowskiego UE. Przysługuje Ci także pomoc w sytuacjach kryzysowych: państwa członkowskie UE muszą udzielać obywatelom Unii pomocy w ewakuacji na takich samych zasadach, na jakich udzielają jej swoim obywatelom.
 
Na stronie internetowej Komisji Europejskiej poświęconej ochronie konsularnej możesz sprawdzić, czy w kraju, do którego się wybierasz, istnieją placówki dyplomatyczne twojego kraju.
Gdzie zadzwonić, gdyby moje dziecko zaginęło?
W Unii Europejskiej funkcjonuje jeden, wspólny dla wszystkich krajów, numer alarmowy (116 000), na który należy zadzwonić, by zgłosić zaginięcie dziecka. Na ten numer dzwonić mogą zarówno rodzice, których dziecko zaginęło, dzieci, które się zgubiły lub uciekły z domu, jak również inne osoby posiadające informacje o zaginięciu dziecka. Pracownicy gorącej linii przekażą twoją sprawę doświadczonym specjalistom, którzy udzielą potrzebnej pomocy psychologicznej, prawnej lub administracyjnej.
 
Kto może mi pomóc, jeżeli w trakcie wakacji wystąpią problemy z linią lotniczą, wypożyczalnią samochodów lub operatorem wycieczki?Co zrobić, jeżeli podróż samolotem, pociągiem, autokarem lub statkiem opóźnia się lub została odwołana?
Dzięki przepisom unijnym dotyczącym praw pasażerów, jeżeli podróż lub lot opóźniają się o kilka godzin, przedsiębiorstwo transportowe powinno zapewnić sprawiedliwą rekompensatę. W przypadku odwołania podróży i konieczności pobytu w hotelu w miejscu innym, niż ostateczny jej cel, linia lotnicza lub przedsiębiorstwo kolejowe powinny opłacić nocleg. Przed podrożą warto sprawdzić, jak dochodzić swoich praw na lotniskach, w portach i na dworcach kolejowych i autokarowych w Europie lub ściągnąć aplikację na smartfony.
 
Jakie prawa przysługują niepełnosprawnym podróżnym?
Przepisy UE dotyczące praw pasażerów chronią osoby niepełnosprawne i osoby o ograniczonej sprawności ruchowej przed dyskryminacją podczas podróży samolotem lub pociągiem oraz zapewniają im taki sam dostęp do transportu, jaki mają inni obywatele. Jeżeli masz prawo do korzystania z miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych w swoim kraju, przysługuje Ci ono w całej Unii Europejskiej. Potrzebujesz jedynie standardowej karty parkingowej.
 
Po rezerwacji wczasów zorganizowanych okazało się, że biuro podróży zbankrutowało. Czy mogę uzyskać zwrot pieniędzy?
Dyrektywa w sprawie zorganizowanych podróży chroni europejskich konsumentów jadących na wakacje i obejmuje wczasy zorganizowane obejmujące przynajmniej dwie z następujących usług: (1) transport, (2) zakwaterowanie, (3) inne usługi turystyczne, takie jak zwiedzanie, których koszt jest zawarty w łącznej cenie.
Wspomniana dyrektywa zapewnia ochronę obejmującą: informacje w broszurach, prawo do unieważnienia umowy bez ponoszenia kary, odpowiedzialność za usługi (np. hotele niespełniające standardów) oraz ochronę na wypadek bankructwa organizatora wyjazdu lub linii lotniczych.
Zgodnie z nowym wnioskiem Komisji Europejskiej, popartym przez Parlament Europejski, w przyszłości przepisy te obejmą również osoby rezerwujące przez internet pakiety wakacyjne dostosowane do indywidualnych potrzeb (u jednego lub kilku powiązanych ze sobą sprzedawców) (MEMO/14/184). Tym sposobem z dodatkowej ochrony skorzysta około 120 milionów urlopowiczów.
 
Tak bardzo podobało mi się na wakacjach, że zastanawiam się nad wykupieniem własności wakacyjnej nieruchomości (timeshare) w tym samym kurorcie. O czym muszę pamiętać?
Dzięki nowym unijnym przepisom sprzedawcy oferujący własność wakacyjną muszą dostarczyć konsumentom – w odpowiednim czasie przed związaniem konsumentów umową – szczegółowych informacji, w tym dotyczących ceny, jaka ma zostać zapłacona, opisu produktu oraz dokładnego czasu i długości pobytu, do jakich konsument jest uprawniony na mocy umowy. Na życzenie klienta informacje te powinny być udostępnione w jego języku ojczystym.
Przepisy gwarantują również klientom możliwość odstąpienia od umowy w ciągu 14 dni kalendarzowych; sprzedawcy nie mogą w tym okresie zażądać od konsumenta wpłacenia zaliczki lub kaucji. Przed zawarciem umowy sprzedawca ma obowiązek wyraźnie zwrócić uwagę klienta na prawo do odstąpienia od umowy, na termin odstąpienia od umowy oraz na zakaz wpłaty zaliczek przed upływem tego terminu.
 
Podróżując, płacę gigantyczne rachunki za telefon. Jak mogę je obniżyć?
Dzięki UE oszczędzasz w podróży. Nadchodzące lato przyniesie dodatkowe obniżki cen. Najbardziej zauważalne będzie to w roamingu danych, gdzie ceny spadną z 45 do 20 centów za MB (przy zastosowaniu naliczania za każdy kilobajt). Nowe limity przedstawiono w poniższej tabeli. Ponadto od 1 lipca 2014 r. niektórzy operatorzy umożliwią wybór oddzielnej umowy roamingowej przed podróżą oraz – tam, gdzie taka opcja będzie dostępna – wybór lokalnego dostawcy danych w kraju, do którego się wybierasz. Daje to możliwość porównania ofert roamingowych i skorzystania z najbardziej atrakcyjnych ofert i cen. To dobra wiadomość – teraz możesz odpoczywać i cieszyć się latem, pozostając w kontakcie z rodziną i znajomymi. Co więcej, UE pracuje nad całkowitym zniesieniem opłat roamingowych! Podczas przyszłorocznych Świąt Bożego Narodzenia opłaty roamingowe będą już historią. Rozmowy, SMSy, ściąganie i surfowanie będzie kosztować w całej UE tyle samo, co w domu.
 
Co muszę wiedzieć, jeśli na wakacje w UE chcę zabrać zwierzę domowe (kota, psa lub fretkę)?
Jeżeli podróżujesz w granicach UE, możesz zabrać ze sobą zwierzę, jeżeli zastosujesz się do poniższych wymogów:
  • Jeżeli zabierasz psa, kota lub fretkę, zaszczep je przeciwko wściekliźnie i wpisz tę informację do paszportu zwierzęcia.
  • Jeżeli wybierasz się do Irlandii, Finlandii, na Maltę lub do Wielkiej Brytanii, zwierzę będzie musiało również przejść leczenie przeciwpasożytnicze.
  • Jeżeli pies lub kot ma mniej niż 3 miesiące lub jeżeli chcesz przewieźć zwierzę inne niż pies, kot lub fretka, zastosowanie mogą mieć konkretne przepisy krajowe.
Więcej informacji na ten temat znajduje się na naszej stronie internetowej.
 
Jeżeli jesteś obywatelem UE wracającym ze zwierzęciem spoza Unii, musisz mieć ze sobą paszport zwierzęcia w celu jego identyfikacji. Zależnie od tego, dokąd jedziesz, oprócz szczepienia przeciwko wściekliźnie konieczne może być poddanie zwierzęcia dodatkowym badaniom przed wyjazdem na wakacje. Osoby zamieszkujące w Andorze, Islandii, Liechtensteinie, Monako, Norwegii, San Marino, Szwajcarii lub Państwie Watykańskim i posiadające paszporty dla swoich zwierząt mają takie same prawa, jak obywatele UE. Przed wyjazdem sprawdź przepisy obowiązujące w kraju, który odwiedzasz.
 
Czy z wakacji za granicą mogę przywieźć mięso lub ser?
Jeżeli wracasz z państwa spoza UE, w większości przypadków przepisy zabraniają wwożenia produktów mięsnych i mlecznych, niezależnie od tego, czy są przeznaczone dla Ciebie, czy na prezent. Wracając z Wysp Owczych, Grenlandii lub Islandii możesz przywieźć do 10 kg niektórych produktów pochodzenia zwierzęcego, mleka dla niemowląt w proszku, żywności dla niemowląt lub specjalnej żywności dla siebie lub dla zwierzęcia wymaganej ze względów medycznych. Produkty te muszą jednak znajdować się w szczelnie zamkniętych opakowaniach i nie powinny ważyć więcej niż 2 kg ani wymagać przechowywania w lodówce przed otwarciem. Z Grenlandii możesz też przywieźć do 20 kg ryb i niektórych skorupiaków. Do Wysp Owczych i Islandii nie stosują się limity wagowe. W przypadku innych produktów pochodzenia zwierzęcego, np. miodu, limit wynosi 2 kg.Przepisy te nie dotyczą przewozu produktów pochodzenia zwierzęcego pomiędzy państwami w obrębie UE. Nie mają również zastosowania, jeżeli wracasz z Andory, Liechtensteinu, Norwegii, San Marino lub Szwajcarii.
 
UE może wprowadzić dodatkowe ograniczenia w przypadku zakaźnych chorób zwierząt w państwach trzecich. W razie wątpliwości skontaktuj się ze służbami weterynaryjnymi w punkcie wjazdu do UE (na lotnisku, w porcie czy na drogowym przejściu granicznym). Pamiętaj, że przepisy te istnieją po to, by chronić nas oraz zwierzęta gospodarskie w UE przed poważnymi chorobami odzwierzęcymi.
 
Więcej informacji znajdziesz na stronie Twoja Europa – podróże.
 
Odpowiedzi na inne najczęściej zadawane pytania znajdziesz tutaj.
 
Jeśli masz inne pytania, możesz je zadać, korzystając z tej strony.
 
O czym pamiętać, jeżeli zaciągam kredyt na opłacenie wyjazdu zorganizowanego?
Zgodnie z dyrektywą w sprawie kredytu konsumenckiego, gdy kupujesz coś na kredyt, przysługują Ci określone prawa. Warto pamiętać o pięciu najważniejszych:
  • Reklama kredytu konsumenckiego powinna być przejrzysta i zrozumiała.
  • Przed podpisaniem umowy powinieneś otrzymać wystarczające informacje, by móc porównać różne oferty na rynku.
  • Po podpisaniu umowy powinieneś otrzymać jej kopię.
  • Jeżeli zmienisz zdanie, masz 14 dni na odstąpienie od umowy.
Powinieneś również mieć możliwość wcześniejszej spłaty kredytu za uczciwą rekompensatą.
 
W przypadku problemów podczas zakupów za granicą, do kogo mogę się zwrócić po powrocie do kraju?
Jeśli mieszkasz w UE, Norwegii lub Islandii, możesz uzyskać bezpłatną pomoc po powrocie do kraju. Skontaktuj się z Europejskim Centrum Konsumenckim w swoim kraju w przypadku problemów z wynajmem samochodu, rezerwacją wyjazdu zorganizowanego lub biletu lotniczego w UE, Norwegii lub Islandii. Uzyskasz również pomoc w przypadku problemów z zamawianiem akcesoriów wakacyjnych przez internet z innego kraju europejskiego. Z pomocy centrum skorzystać mogą również osoby podróżujące do Brazylii na mistrzostwa świata w piłce nożnej. Możesz ściągnąć specjalny przewodnik zawierający informacje o Twoich prawach konsumenckich w Brazylii.
 
Kupione podczas wakacji buty rozpadły się po tygodniu. W jaki sposób mogę odzyskać pieniądze? Jakie są przepisy?
Niezależnie od tego, gdzie dokonano zakupu, unijne przepisy gwarantują konsumentom podstawowe prawa, których należy przestrzegać. Towary objęte są dwuletnią gwarancją i sprzedawca musi bezpłatnie naprawić lub wymienić wadliwy towar. Jeżeli nie jest to możliwe w rozsądnym terminie lub powoduje szczególne niedogodności, możesz ubiegać się o zwrot kosztów lub obniżenie ceny. Gwarancje handlowe nie zastępują minimalnej dwuletniej gwarancji, ale mogą ją uzupełniać.
Bez względu na to, którego kraju jesteś obywatelem, unijne przepisy w sprawie ochrony konsumentów mają zastosowanie do zakupu towarów lub usług dokonanych we wszystkich placówkach znajdujących się na terytorium UE. Gwarancje są regulowane przez prawo w całej Europie. Minimalne wymogi w zakresie ochrony konsumentów określa unijna dyrektywa. Państwa członkowskie mają obowiązek włączenia wymogów UE do przepisów krajowych, które mogą także oferować wyższy poziom ochrony.
 
Aby w trzech prostych krokach uzyskać zwrot pieniędzy za wadliwy towar kupiony za granicą, skorzystaj z europejskiego postępowania w sprawie drobnych roszczeń. Z tej procedury możesz skorzystać w wielu przypadkach we wszystkich państwach członkowskich UE z wyjątkiem Danii. Jest to szybka i oszczędna alternatywa dla tradycyjnej rozprawy sądowej, mająca zastosowanie do transakcji handlowych – w tym transakcji konsumenckich – o wartości do 2 000 euro. Wystarczy złożyć standardowy formularz do odpowiedniego sądu.
Kolejną dobrą wiadomością dla konsumentów jest fakt, że od 13 czerwca 2014 r. wejdą w życie nowe unijne przepisy dotyczące praw konsumentów. Gwarantują one, że wszyscy obywatele UE mają 14 dni na zwrot towarów kupionych na odległość – czyli przez internet, za pośrednictwem poczty lub telefonicznie (zob. MEMO/14/1144).
 
Co, jeśli podczas pobytu za granicą będzie mi potrzebna pomoc lekarza?
Jeżeli podczas podróży w UE, Islandii, Liechtensteinie, Norwegii lub Szwajcarii zachorujesz lub ulegniesz wypadkowi, masz prawo do leczenia. Musisz mieć ze sobą europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego. Karta gwarantuje dostęp do leczenia w nagłych przypadkach na takich samych warunkach i za taką samą cenę jak w przypadku osób ubezpieczonych w kraju, do którego się udajesz. Nie zapomnij więc zwrócić się do ubezpieczyciela o darmowe wydanie karty.
Możesz również ściągnąć specjalną aplikację na smartfony, dzięki której będziesz mieć dostęp do numerów alarmowych, informacji o leczeniu, do którego jesteś uprawniony i jego kosztach, a także informacji o sposobie uzyskania zwrotu kosztów oraz danych kontaktowych na wypadek zgubienia karty.
Aplikacja jest dostępna w 24 językach UE. Sama aplikacja nie jest odpowiednikiem karty EKUZ i jej nie zastępuje.

Źródło: Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce
 
Udostępnij
Sekretariat ds. młodzieży województwa zachodniopomorskiego
Europedirect Szczecin

Formularz kontaktowyFundusze Unijne w Szczecinie

Korzystając z naszej strony, danymi osobowymi, które przetwarzamy mogą być, np. dane pozyskiwane na podstawie plików cookies lub podobne mechanizmy zapisywania informacji w urządzeniach Użytkowników, o ile pozwolą one na zidentyfikowanie Ciebie. Więcej informacji na temat zakresu danych osobowych oraz cookies znajdziesz w załączonym dokumencie . Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności.

Akceptuję pliki cookie na tej stronie.