Centrum Europejskie - Europe Direct - Szczecin

Biuletyn europejski

Sekretariat ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego

Europedirect
Połączenie bezpłatne.
Niektórzy operatorzy telefonii komórkowej (również aparaty w budkach telefonicznych i w hotelach) nie udostępniają połączeń z numerami 00 800 lub mogą pobierać za nie opłaty.

Poznaj Europejskie Stolice Kultury 2018: Leeuwarden i Vallettę

Stolica holenderskiej Fryzji i stolica Malty zaplanowały bogate w wydarzenia programy obchodów Europejskiej Stolicy Kultury.


Valletta

Na program obchodów Europejskiej Solicy Kultury w Valletcie składa się ponad 140 projektów i 400 wydarzeń. Centralną część stanowi kilka projektów infrastrukturalnych zaprojektowanych, aby ewoluowały i rozwijały się po 2018 r. Przykładem takiego projektu jest Valletta Design Cluster, który ma przekształcić opuszczoną  starą rzeźnię (Old Abattoir) w centrum życia społecznego i gospodarczego. Wśród innych wydarzeń w ramach obchodów znalazły się m.in. spektakl The Valletta Pageant of the Seas, spektakl w Grand Harbour, Malta International Jazz Festival i Notte Bianca - nocne wydarzenie, podczas którego będzie można bezpłatnie zwiedzać liczne muzea i instytucje kultury.

"Jestem dumny, że stolica Malty - Valletta - została uznana za stolicę kultury w Europie. Dla mnie przedstawia to tak wiele z naszego europejskiego dziedzictwa, tożsamości i historii. Proszę odwiedzić i docenić stolicę Malty" - przekonuje poseł Francis Zammit Dimech (EPL, Malta), który w przeszłości pełnił funkcję m.in. ministra kultury i turystyki w maltańskim rządzie.


Leeuwarden

"Lepen mienskip", czyli otwarta społeczność - to z kolei temat obchodów Europejskiej Stolicy Kultury w Leeuwarden. Celem ponad 800 projektów wchodzących w skład programu jest pokazanie otwartej społeczności Holandii i reszty Europy, wrażliwej i ciekawej pomysłów z zewnątrz, możliwości i wyzwań. W programie znalazły się m.in. wystawa prac Eschera, grafika, która urodził się w Leeuwarden, regaty Tall Ship, spektakl teatralny z udziałem 100 fryzyjskich koni.

"Urodziłem się we Fryzji, więc jest ona i pozostanie moim domem. Jestem dumny z tej ziemi, wody, przestrzeni i ciężko pracujących, przedsiębiorczych ludzi. Myślę, że ważne jest, by w trakcie obchodów Europejskiej Stolicy Kultury te elementy zostały połączone, a przepaść między miastem a wsią - zamknięta. Poza tym Europa odkryje gościnność Leeuwarden" - podkreśla poseł Jan Huitema (Holandia, ALDE), który współprowadzi rodzinne gospodarstwo mleczarskie we Fryzji.

Udostępnij
Sekretariat ds. młodzieży województwa zachodniopomorskiego
Europedirect Szczecin

Formularz kontaktowy

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Proszę pamiętać, że zawsze można zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności.

Akceptuję pliki cookie na tej stronie.