Centrum Europejskie - Europe Direct - Szczecin

Sekretariat ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego

Europedirect
Połączenie bezpłatne.
Niektórzy operatorzy telefonii komórkowej (również aparaty w budkach telefonicznych i w hotelach) nie udostępniają połączeń z numerami 00 800 lub mogą pobierać za nie opłaty.

Bezpłatne lekcje europejskie

Serdecznie zapraszamy Państwa do udziału w bezpłatnych lekcjach europejskich organizowanych przez Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Szczecin, czyli 1,5 godzinnych spotkaniach dla maksymalnie 28-osobowych grup młodzieży, które dotyczą Unii Europejskiej i różnych aspektów jej funkcjonowania.

Z naszych spostrzeżeń wynika, iż niewielka liczba młodych mieszkańców regionu Pomorza Zachodniego interesuje się Unią Europejską i korzysta z możliwości przez nią oferowanych, takich jak wyjazdy stypendialne i stażowe w ramach Erasmusa czy działania w ramach Wolontariatu Europejskiego. Dzięki naszym lekcjom europejskim młodzież dowie się jak powstała i jak funkcjonuje Unia oraz na co w jej ramach mogą liczyć młodzi ludzie.

Mobilność wspierana przez Unię Europejską, daje młodzieży szansę wszechstronnego rozwoju, poszerzenia wiedzy, a także zdobycia doświadczenia. Wyniki badań na temat programu Erasmus (Erasmus Impact Study) pokazują, że udział w nim w znaczący sposób ułatwia znalezienie zatrudnienia. Ponad jednej trzeciej stażystów tego programu składana jest oferta pracy. Osoby odbywające staż za granicą wykazują też większy stopień przedsiębiorczości niż ich rówieśnicy pozostający w kraju. Erasmus pomaga wykształcić w młodych ludziach umiejętności poszukiwane przez pracodawców. 92% z nich poszukuje pracowników posiadających przekrojowe umiejętności takie jak ciekawość, umiejętność rozwiązywania problemów, tolerancja i zaufanie, a 64% twierdzi, że absolwentom z międzynarodowym doświadczeniem powierza się większą odpowiedzialność. Jest to również niepowtarzalna okazja poznawania nowych kultur, języków oraz nawiązywania znajomości, które w przyszłości zaowocują aktywną współpracą lub efektywniejszym i łatwiejszym wejściem młodych ludzi na rynek pracy. Dlatego właśnie informacje o Unii i jej działaniach są w dzisiejszych czasach wiedzą niezbędną, którą posiadać powinien każdy młody człowiek.

Proponowane przez nas tematy lekcji to:

  • EUROAKTYWACJA – najważniejsza lekcja związana z Europejskim Rokiem Obywateli. Jej celem jest zachęcenie młodzieży do aktywności społecznej (zwłaszcza na poziomie europejskim), która może przybierać różne formy. Przekazujemy w niej zagadnienia dotyczące polityki młodzieżowej, źródeł informacji młodzieżowej, projektów lokalnych i międzynarodowych.
  • EUROSZANSE – w czasie lekcji uczniowie zastanawiają się, co dla nich wynika
  • z faktu, że Polska jest w Unii Europejskiej, odpowiadają na pytania quizu, poznają podstawowe zagadnienia z zakresu pracy, studiów i wolontariatu w Europie. Zapoznają się z programami finansującymi działalność młodzieżową i projektami młodzieżowymi. Wymyślają swoje własne projekty i dowiadują się, gdzie szukać na nie funduszy.
  • EUROWOLONTARIAT – lekcja poświęcona jest możliwościom pracy społecznej
  • za granicą. Wolontariat w innym kraju to sposób na zdobycie nowych umiejętności, zawarcie nowych znajomości, sprawdzenie się w trudnych sytuacjach, podszlifowanie języka obcego. W trakcie lekcji uczniowie zastanawiają się, czym jest wolontariat, analizują najważniejsze zagadnienia związane z wolontariatem zagranicznym i poznają wybrane programy wolontariatu za granicą. Na koniec dowiadują się, gdzie szukać informacji na tematy poruszane w czasie lekcji.
  • EUROSTUDIA – wyjazdy na uczelnie w Europie wciąż postrzegane są jako oferta dla prymusów lub osób bardzo zamożnych. Tymczasem od 2004 roku maturzyści z Polski są przyjmowani na zagraniczne uczelnie wyższe na tych samych zasadach co obywatele tych krajów. Rekrutacja, znajomość języka obcego, stypendia, praca dla studenta, koszty życia oraz formalności związane z pobytem – to najważniejsze zagadnienia poruszane na lekcji Eurostudia.
  • EUROPRACA – ta eurolekcja podejmuje tematykę związaną z zatrudnieniem w Unii Europejskiej. Uświadamia, na co należy zwrócić uwagę przed wyjazdem do pracy w UE, jak się przygotować, co zrobić, by uniknąć niebezpieczeństw pracując w innym unijnym kraju. Uczniowie dyskutują o tym, czy warto wyjechać do pracy za granicę, dowiadują się, gdzie szukać pracy za granicą, tworzą listę spraw, o których nie można zapomnieć przed wyjazdem i rozwiązują problemy, które mogą się pojawić już po podjęciu pracy w innym unijnym kraju.
  • EUROPRZEDSIĘBIORCZOŚĆ – w czasie tej lekcji młodzież dowiaduje się jakie możliwości i ułatwienia Unia Europejska stwarza przedsiębiorcom. Poznają również programy pozwalające wyjechać na zagraniczny staż lub otrzymać dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Lekcja ta ma na celu pokazanie uczniom, że bycie przedsiębiorczym się opłaca, a założenie własnej firmy nie jest ani tak odległa, ani tak trudne jak może się wydawać.
  • EUROINSTYTUCJE – celem tej lekcji jest przybliżenie uczniom struktury i sposobu funkcjonowania Unii Europejskiej. Uczniowie dowiedzą się kto jest za co odpowiedzialny i jak wyglądają procesy legislacyjne. Będzie to lekcja szczególnie interesująca dla osób myślących o studiowaniu prawa, administracji lub stosunków międzynarodowych, ale Unia Europejska ma realny wpływ na życie każdego obywatela, więc przydatna będzie dla wszystkich uczniów.
  • EUROGENEZA – skąd wziął się pomysł na stworzenie Unii Europejskiej i jaka była droga od jej powstania do dnia dzisiejszego – to temat Eurogenezy. Oprócz lekcji historii, da ona młodym ludziom szanse na zastanowienie się nad wartościami, które przyświecały powstaniu UE oraz ich aktualności. Będzie to też szansa, aby przez pryzmat przeszłości, spojrzeć w przyszłość i zastanowić się jaką Unię chcieliby tworzyć dzisiejsi nastolatkowi.


Jesteśmy również gotowi przygotować lekcje o innej wybranej przez Państwa tematyce. Każda grupa biorąca udział w lekcji europejskiej otrzyma również komplet publikacji „Informator dla młodzieży” wraz z podręcznikiem dla nauczyciela. Zgłoszenia prosimy nadsyłać drogą mailową: europedirect-szczecin@wzp.pl.

Sekretariat ds. młodzieży województwa zachodniopomorskiego
Europedirect Szczecin

Formularz kontaktowy

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Proszę pamiętać, że zawsze można zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności.

Akceptuję pliki cookie na tej stronie.