Obchody 60. rocznicy podpisania Traktatów Rzymskich
Sześćdziesiąt lat temu w Rzymie położono podwaliny pod Europę w jej dzisiejszym kształcie i zapoczątkowano tym samym najdłuższy okres pokoju w historii Europy. Traktaty rzymskie dały początek wspólnemu rynkowi, na którym obowiązuje zasada swobodnego przepływu osób, towarów, usług i kapitału. Dzięki temu zapewnione zostały odpowiednie warunki dla stabilności i dobrobytu.
Czytaj więcej...
Zanurz się w historii Europy i zostań jej częścią!
Co to znaczy być Europejczykiem? Europa to nie tylko wielcy liderzy - wszyscy jesteśmy częścią europejskiej historii i wszyscy powinniśmy dbać o zachowanie naszego wspólnego dziedzictwa i tożsamości. Przejrzyj kolekcję rodzinnych zdjęć, filmów, nagrań i dokumentów - być może najdziesz coś, co jest świadectwem europejskiej historii i może trafić do "My House of European History" - kolekcji opowieści i świadectw z całej Europy.
Czytaj więcej...
Biała księga Komisji w sprawie przyszłości Europy: Refleksje i scenariusze dotyczące przyszłości UE-27
W białej księdze, którą Komisja Europejska przedstawiła 1 marca, nakreślono możliwe scenariusze dotyczące przyszłości Europy. Stoimy w obliczu wielu wyzwań, jakie niesie globalizacja, wpływ nowych technologii na społeczeństwo i zatrudnienie, obawy związane z bezpieczeństwem oraz wzrost populizmu, dlatego nie możemy dać się tym wyzwaniom przytłoczyć, ale musimy wykorzystać możliwości, które z nich wynikają. Biała księga zawiera pięć scenariuszy, które przedstawiają możliwy rozwój sytuacji w Unii. Jaka to będzie sytuacja – zależy od decyzji, które podejmiemy.
Czytaj więcej...
Co nowego w Europejskim Korpusie Solidarności?
Europejski Korpus Solidarności nabiera tempa! W ostatnim miesiącu Rada Europejska ustaliła osobny budżet na działania EKS, ruszył proces akredytacyjny dla organizacji przyjmujących młodych Europejczyków, a także wystartowały konsultacje społeczne, w których można wyrazić swoją opinię nt. kierunku rozwoju Korpusu.
Czytaj więcej...
Erasmus dla młodych przedsiębiorców
Program Erasmus dla młodych przedsiębiorców jest transgranicznym programem wymiany, który daje przyszłym i początkującym przedsiębiorcom możliwość uczenia się od doświadczonych przedsiębiorców prowadzących małe firmy w innych Państwach Uczestniczących.
Czytaj więcej...
Erasmus to nie tylko Europa…
… a mówiąc dokładniej, nie tylko Unia Europejska. Od roku 2015/2016 na korytarzach Uniwersytetu Szczecińskiego widać studentów i wykładowców m.in. z Chin, Gruzji, Sri Lanki czy Indonezji i Ukrainy. Dobrze znany studentom program Erasmus+ do tej pory ograniczał się do państw członkowskich UE, Islandii, Liechtensteinu, Norwegii, Turcji i Macedonii. Dwa lata temu możliwości rozszerzyły się o tzw. kraje partnerskie, czyli niemalże wszystkie pozostałe kraje świata, a zarówno studenci, jak i pracownicy Uniwersytetu Szczecińskiego mogą z takich wyjazdów korzystać.
Czytaj więcej...
Sprawdź, jak się żyje w Europie dzięki aplikacjom Eurostatu
Przedstawiamy Wam dziś trzy ciekawe aplikacje internetowe przygotowane przez Eurostat służące porównywaniu jakości życia w różnych krajach europejskich. Sprawdźcie sami jak funkcjonują: „Mój kraj z bańce”, „Jakość życia” oraz „Młodzi Europejczycy”.
Czytaj więcej...
Trwają debaty europejskie w ramach „Team Europe & the art of debate”
Team Europe & the art of debate to unikatowy cykl turniejów Debat Europejskich, skierowany do studentów uczelni wyższych w siedmiu polskich miastach. 8 marca rozpoczął się etap eliminacji, przeprowadzany niezależnie w każdym z miast. Dzięki nim wyłaniane są po dwie najlepsze drużyny, które zmierzą się w wielkich Debatach Finałowych. Na zwycięzców czeka wyjazd studyjny do Brukseli ufundowany przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej.
Czytaj więcej...
Donald Tusk ponownie przewodniczącym Rady Europejskiej
Rada Europejska ponownie wybrała Donalda Tuska na swojego przewodniczącego. Jego kadencja potrwa 2,5 roku: od 1 czerwca 2017 r. do 30 listopada 2019 r. Donald Tusk został również ponownie mianowany przewodniczącym szczytów strefy euro na ten sam okres.
Czytaj więcej...
Miasta i regiony UE stawiają czoła wyzwaniu inwestycyjnemu
Ograniczanie biurokracji, powiększanie wiedzy specjalistycznej w administracji lokalnej i regionalnej, podnoszenie świadomości na temat unijnych narzędzi inwestycji oraz dostosowanie zarządzania gospodarczego pomogą gospodarce europejskiej w uzyskaniu brakujących inwestycji. To jest przekaz przywódców lokalnych i regionalnych, którzy na sesji plenarnej Europejskiego Komitetu Regionów (KR-u) w obecności wiceprzewodniczącego EBI Vazila Hudaka przyjęli opinię w sprawie luki inwestycyjnej oraz rezolucję w sprawie rocznej analizy wzrostu gospodarczego na rok 2017.
Czytaj więcej...
|