Ten maj był w Szczecinie wyjątkowy! Hasła kojarzone z Unią Europejską i wszystkim co oferuje ona swoim obywatelom były przywoływane często podczas wydarzeń organizowanych przez Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct-Szczecin. Pamiętając o 60-leciu podpisania Traktatów Rzymskich dających podwaliny współpracy w dzisiejszej Europie, świętując 30-lecie unijnego programu edukacyjnego Erasmus+, a także obchodząc Europejski Tydzień Młodzieży ogłoszony przez Komisję Europejską przekonaliśmy się, że Europa to MY! Mobilność zawodowa i edukacyjna, fundusze na rozwój, innowację i naukę, swoboda podróżowania, dialog z decydentami i solidarność to europejskie osiągnięcia, które doceniamy bez względu na wiek i miejsce zamieszkania. Wiele osób i podmiotów zaangażowało się w organizację europejskich wydarzeń w Szczecinie, za co serdecznie dziękujemy i mamy nadzieję, że europejski ,,duch” pozostanie w nas na dłużej. Zapraszamy do lektury!
Dzień Europy w Szczecinie
Wspólne czytanie europejskich baśni, szybujące nad Wałami Chrobrego życzenia dla Europy oraz wybuchy azotu na tarasie Muzeum Narodowego – tak w Szczecinie świętowaliśmy tegoroczny Dzień Europy.
9 maja 1950 r. Robert Schuman ogłosił deklarację, która zapoczątkowała proces integracji Europy. Na pamiątkę tego ważnego zdarzenia świętujemy solidarność i integrację Europejczyków.
Czytaj więcej...
Młodzieżowa stolica Europy – co wydarzyło się w Szczecinie 9-13 maja?
4 dni, 600 uczestników, 1000 balonów puszczonych w niebo, panel dyskusyjny, 2 koncerty, młodzież, politycy, artyści – tak mniej więcej przedstawia się Europejski Tydzień Młodzieży, który odbył się w Szczecinie w dniach 9-13 maja 2017 roku.
Młodzież zorganizowała dla Szczecinian unikatowe wydarzenie. Sprawili, że w dniach 9 – 13 maja 2017 Szczecin był stolicą Europy! Jak to się stało? Dzięki obchodom Dnia Europy, przejażdżce rowerowej z Mobilnym Eurodeskiem, panelowi dyskusyjnemu „Polityka na młodych językach” i za sprawą daNUTY – konkursu dla młodych muzyków.
Czytaj więcej...
Dzień Europy w Warszawie
Po raz kolejny Warszawa świętowała Dzień Europy. Swoje stanowisko w Miasteczku Europejskim rozstawiło również Przedstawicielstwo KE w Polsce. Tegoroczne obchody odbywały się pod hasłem "Edukacja – same plusy", które nawiązuje do 30. urodzin programu Erasmus. Właśnie edukacji, mobilności i wolontariatowi poświęcone były quizy, konkursy oraz zabawy edukacyjne, w których można było wziąć udział przy stanowisku PKE.
Okolice Skweru Hoovera tętniły życiem już od 6 maja. Od godz. 10.00 do 15.00 chętni mogli odwiedzać namioty PKE, aby poszerzyć wiedzę na tematy europejskie takie jak Erasmus+, Biała Księga na temat przyszłości Europy, Plan Inwestycyjny czy Europejski Korpus Solidarności. Przy okazji w interaktywnych quizach na tematy związane z Unią Europejską (ale nie tylko!) można było wygrać koszulkę z grafiką specjalnie zaprojektowaną przez znaną malarkę, ilustratorkę i graficzkę Martę Frej.
Czytaj więcej...
Lekcje Europejskie
O wrażeniach z przeprowadzenia lekcji europejskich opowiada Francuzka, stażystka Europe Direct – Szczecin, Clara Berthelot. Studentka politologii i europeistyki, która zamieszkuje w Polsce przez rok podczas uczestnictwa w programie Erasmus zapoznała młodzież z ogólną koncepcją programu, zaletami wyjazdu oraz zachęcała do dyskusji na temat różnorodności kulturowej w Unii Europejskiej i przyszłości młodych Europejczyków.
Czytaj więcej...
Europejski Dzień Morza 2017: wszyscy na pokładzie
Co roku w dniu 20 maja w całej Unii Europejskiej obchodzony jest Europejski Dzień Morza. Jego celem jest zaprezentowanie znaczenia mórz i oceanów w naszym codziennym życiu, a także przypominać o takich problemach jak zanieczyszczenia wód i oceanów, konsekwencjach zmian klimatu i efektywności wykorzystania zasobów morskich.
Dzień Morza to okazja, by decydenci, pasjonaci oraz szefowie firm i instytucji związanych z morzem usiedli przy wspólnym stole i podyskutowali o aktualnych problemach. Konferencji towarzyszą zwykle fora turystyczne, targi, wystawy i konkursy. Europejski Dzień Morza ustanowiła w 2008 r. Rada Unii Europejskiej.
Czytaj więcej...
Europa w moim Regionie
W roku 2017 realizowane są cztery różne inicjatywy — Dni Otwarte Projektów Unijnych, konkurs fotograficzny, polowanie na projekt i konkurs na blog — które zapraszają obywateli do odwiedzania miejsc, w których realizowane są projekty, a także do dzielenia się zdjęciami i doświadczeniami za pośrednictwem mediów społecznościowych. Głównie w maju tysiące projektów UE otworzy swoje podwoje dla odwiedzających, poszukiwanie skarbów potrwa od 2 maja do 14 czerwca, natomiast konkurs fotograficzny i konkurs na blog — od 2 maja do 28 sierpnia.
W ramach tegorocznej kampanii "Europa w moim regionie" rozpocznie się ponad 1000 projektów w krajach UE, aby zaprezentować, jakie są priorytety unijnych projektów regionalnych. Kampania informacyjna w całej UE ma na celu zachęcenie obywateli do odkrywania w ich pobliżu projektów finansowanych przez UE.
Czytaj więcej...
PIE ED-Szczecin na targach edukacyjno-zawodowych Vocatium
4-5 kwietnia Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct - Szczecin oraz Sekretariat ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego wzięli udział w targach edukacyjno-zawodowych Vocatium. Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych mieli okazję, by zapoznać się z ofertą polskich i zagranicznych Uczelni Wyższych, a także na rozmowę z przedstawicielami firm i organizacji z regionu. Oprócz stoiska informacyjnego i prowadzenia konsultacji z umówionymi uczniami w hali Azoty Arena, poprowadziliśmy warsztat z zakresu wolontariatu europejskiego.
Czytaj więcej...
|