Czy Polska może być suwerenna w Unii?
W stulecie odzyskania przez Rzeczpospolitą Polską niepodległości świętujemy, spieramy się, debatujemy i zadajemy sobie ważne pytania. 100 lat - to przecież niezwykła rocznica, która napawa nas dumą. Jednak radość i duma nie może nam przysłonić trzeźwego spojrzenia na naszą historię. Ostatnie stulecie wypełnione było nie tylko „dobrymi latami” w których nasz kraj się rozwijał, a obywatelom powodziło się dobrze. Na ten czas przypadały też tragedie i burzliwe koleje losu. II wojna światowa, czasy stalinowskie, stan wojenny – to najdramatyczniejsze przykłady tych złych czasów. Dziś możemy powiedzieć, że to przeszłość, zamierzchła historia. Nasz suwerenny kraj się rozwija, należy do znaczących państw w Europie, jest ważnym członkiem Unii Europejskiej i…. tu zaczyna się problem, spór, debata, stawiane są mniej i bardziej istotne pytania. Jednym z nich jest pytanie o suwerenność naszego kraju w kontekście naszego członkostwa w Unii Europejskiej. Ten dylemat można streścić w pytaniu „czy członkostwo w UE to uszczerbek na suwerenności czy jej wzmocnienie?
Czytaj więcej...
Najważniejsze plany Europy na najbliższy rok - streszczamy Orędzie o Stanie Unii!
12 września 2018 r. Jean - Claude Juncker ogłosił orędzie podsumowujące obecny stan Unii Europejskiej. Podczas którego zostały przedstawione priorytety na nadchodzący rok oraz wizja tego w jaki sposób UE może kontynuować budowę “bardziej zjednoczonej, silniejszej i bardziej demokratycznej Europy”.
Czytaj więcej...
Ustawa o Sądzie Najwyższym niezgodna z prawem Unii. Polska odpowie przed Trybunałem Europejskim
24 września 2018 r. Komisja Europejska podjęła decyzję o pozwaniu Polski przed Trybunał Sprawiedliwości UE. Powodem jest naruszenie zasady niezawisłości sędziowskiej, które wynika z nowej ustawy o Sądzie Najwyższym. Komisja zwróciła się do Trybunału Sprawiedliwości o zarządzenie środków tymczasowych do chwili wydania orzeczenia w tej sprawie.
Czytaj więcej...
Koniec ze zmianami czasu
Komisja Europejska zaproponowała zniesienie sezonowych zmian czasu w Europie w 2019 r., dając państwom członkowskim swobodę decydowania o tym, czy chcą na stałe stosować czas letni czy zimowy. W przeprowadzonych latem tego roku konsultacjach publicznych 84 proc. respondentów opowiedziało się za nieprzestawianiem zegarków. Wniosek Komisji Europejskiej zostanie teraz przedłożony Parlamentowi Europejskiemu i Radzie do zaakceptowania.
Czytaj więcej...
Koniec filmów i muzyki w Internecie?
W środę Parlament przyjął zmienione stanowisko negocjacyjne w sprawie przepisów dotyczących praw autorskich, chroniące małe i makro firmy oraz wolność słowa. Stanowisko Parlamentu przed negocjacjami z państwami członkowskimi, w wyniku których powstanie ostateczna wersja przepisów, przyjęto 438 głosami za, przy 226 głosach przeciw oraz 39 wstrzymujących się od głosu.
Czytaj więcej...
Unia przyszłości: do 2030 roku na drogach tylko elektryczne samochody?
Emisje CO2 z nowych samochodów powinny być zredukowane o 40% , a wzrosnąć powinna liczba pojazdów o zerowej lub niskiej emisji , zdecydowali posłowie w środę 3 października 2018 r. W przyjętym projekcie przepisów, Parlamentarna komisja ds. ochrony środowiska zaproponowała ustanowienie wyższego celu dla redukcji emisji, 40% redukcję emisji ze wszystkich nowych samochodów na terenie UE, do 2030 roku (w porównaniu do 30% celu redukcji emisji zaproponowanego przez Komisję Europejską, w stosunku do 2021 roku), z celem pośrednim, w wysokości 20%, do 2025 roku. W przepisach ustanowiono też podobne cele dotyczące nowych ciężarówek.
Czytaj więcej...
|