Republika Korei dołącza do programu „Horyzont Europa”, aby zgromadzić czołowe umysły europejskie i koreańskie
21 lipca 2025
Republika Korei oficjalnie stała się pierwszym państwem azjatyckim, które stowarzyszyło się z programem „Horyzont Europa” – wielomiliardowym programem UE w zakresie badań naukowych i innowacji. Koreańscy naukowcy i organizacje mogą teraz uczestniczyć w kilku obszarach programu na takich samych warunkach jak państwa członkowskie UE.
Będą mogli dołączyć do międzynarodowych konsorcjów badawczych i kierować nimi, uzyskać dostęp do finansowania i współpracować z wiodącymi instytucjami badawczymi w całej Europie i poza nią w celu sprostania globalnym wyzwaniom. Republika Korei wniesie również wkład finansowy do budżetu programu.
Układ o stowarzyszeniu wzmacnia geopolityczny sojusz UE z krajami o podobnych poglądach. Stowarzyszenie stworzy większe możliwości pogłębienia wspólnych badań na różnych kontynentach w wielu dziedzinach, takich jak transformacja cyfrowa, zdrowie i innowacje technologiczne mające na celu neutralność pod względem emisji dwutlenku węgla.
Od dnia 1 stycznia 2025 r. w ramach rozwiązania przejściowego podmioty koreańskie mogły składać wnioski i być oceniane jako potencjalni beneficjenci we wnioskach dotyczących programu „Horyzont Europa” w odniesieniu do wszystkich zaproszeń do składania wniosków wdrażających filar II już w budżecie na 2025 r.
Kontekst
Program „Horyzont Europa”, dysponujący budżetem w wysokości 93,5 mld euro na lata 2021–2027, jest kluczowym unijnym programem finansowania badań naukowych i innowacji. Zajmuje się przeciwdziałaniem zmianie klimatu, wspiera cele zrównoważonego rozwoju ONZ oraz zwiększa konkurencyjność i wzrost gospodarczy UE. Filar II, największa część współpracy o budżecie 52,4 mld euro, do której koreańscy naukowcy mają obecnie dostęp na równych warunkach, koncentruje się na wspólnych globalnych wyzwaniach, takich jak klimat, energia, gospodarka cyfrowa i zdrowie.
Inne filary, w tym doskonała baza naukowa i innowacyjna Europa, wraz z działaniami „Maria Skłodowska-Curie” na rzecz kształcenia doktorantów, szkolenia podoktoranckiego i wspólnych badań naukowych, pozostają otwarte dla koreańskich organizacji i naukowców. We wrześniu 2024 r. Komisja i rząd Republiki Korei pomyślnie zakończyły negocjacje w sprawie stowarzyszenia Republiki Korei z filarem II programu „Horyzont Europa”.
Na dzień dzisiejszy 19 państw jest stowarzyszonych, albo na podstawie ich członkostwa w Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG); lub jako kraje przystępujące, kraje kandydujące i potencjalne kraje kandydujące; jako kraje objęte europejską polityką sąsiedztwa (EPS); lub jako inne państwa trzecie i terytoria, które spełniają zestaw kryteriów związanych z ich systemami gospodarczymi, politycznymi oraz systemami badań naukowych i innowacji.
Aby uzyskać więcej informacji
Współpraca w zakresie badań naukowych i innowacji z Republiką Korei