Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Zjednoczeni dla przyszłości

Stand with Ukraine!

UE i Mołdawia porozumiały się w sprawie zmodernizowanych warunków handlowych

Unia Europejska i Mołdawia osiągnęły porozumienie w sprawie przeglądu i aktualizacji warunków pogłębionej i kompleksowej strefy wolnego handlu (DCFTA). To ważny krok na drodze do zacieśnienia współpracy handlowej i gospodarczej, szczególnie w kontekście europejskich aspiracji Mołdawii oraz jej postępów na drodze do członkostwa w UE.

Co zakłada nowe porozumienie?

Zmieniona umowa ma na celu:

Wspieranie integracji Mołdawii z rynkiem UE;

Zapewnienie nowych możliwości eksportowych dla obu stron;

Utrzymanie równowagi poprzez uwzględnienie wrażliwych sektorów, zwłaszcza w rolnictwie.

Większy dostęp dla mołdawskich produktów

W ramach nowej umowy UE zwiększyła kontyngenty taryfowe na produkty rolne, które dotychczas nie były w pełni zliberalizowane. Dotyczy to m.in.:

Śliwek, winogron stołowych, jabłek i wiśni – nowe kontyngenty odzwierciedlają aktualne wolumeny handlowe i wspierają dalszy wzrost eksportu;

Soku winogronowego, pomidorów i czosnku – te produkty będą mogły być importowane bezcłowo (z wyjątkiem częściowego ograniczenia dla pomidorów).

Lepsze warunki dla produktów z UE

Mołdawia, ze swojej strony, zgodziła się na zwiększenie dostępu do swojego rynku dla produktów rolnych z UE. Zmienione warunki obejmują m.in.:

Wyższe kontyngenty na wieprzowinę i drób;

Nowe kontyngenty na mrożone mięso, mleko i masło bez kości.

Stopniowe dostosowanie i mechanizmy ochronne

Nowe zasady przewidują stopniowe dostosowanie mołdawskich standardów produkcji do norm unijnych, m.in. w zakresie stosowania pestycydów. Zmiany te są zgodne z logiką procesu akcesyjnego Mołdawii i integracji z dorobkiem prawnym UE.

Wprowadzono również mechanizm ochronny, który umożliwia obu stronom przywrócenie środków ochronnych w przypadku negatywnego wpływu zwiększonego importu na lokalne rynki.

Co dalej?

W najbliższych dniach państwa członkowskie oraz Parlament Europejski zostaną poinformowane o szczegółach porozumienia. Następnie UE i Mołdawia rozpoczną formalne procedury zatwierdzenia zmienionej umowy DCFTA.

Komisja Europejska przygotuje wniosek dotyczący decyzji Rady UE w tej sprawie, a ostateczne zatwierdzenie nastąpi poprzez Komitet Stowarzyszenia UE–Mołdawia.

Kontekst i znaczenie porozumienia

Pogłębiona i kompleksowa strefa wolnego handlu stanowi integralną część układu o stowarzyszeniu UE–Mołdawia, który obowiązuje od lipca 2016 r. DCFTA zapewnia bezcłowy dostęp do rynku UE dla większości mołdawskich produktów i stopniowo dostosowuje przepisy mołdawskie do unijnych standardów.

W latach 2022–2025 obowiązywały również autonomiczne środki handlowe (ATM), które wspierały mołdawską gospodarkę dotkniętą skutkami wojny w Ukrainie. ATM wygasły 24 lipca 2025 r., jednak do czasu formalnego wejścia w życie nowej umowy handel będzie kontynuowany na dotychczasowych zasadach.

Dzięki ATM eksport Mołdawii do UE wzrósł z 1,8 mld EUR w 2021 r. do 2,2 mld EUR w 2024 r.

Przegląd w 2027 roku

Zgodnie z umową, w 2027 r. nastąpi przegląd warunków handlowych, który uwzględni:

postępy Mołdawii w procesie akcesyjnym,

poziom integracji rynku,

stopień wykorzystania kontyngentów handlowych,

zmiany w zdolnościach produkcyjnych i importowych obu stron.

Banery/Logo