BIULETYN EUROPEJSKI PUNKTU INFORMACJI EUROPEJSKIEJ EUROPE DIRECT – SZCZECIN, 6(19)/2015, Grudzień 2015

Jeśli masz problem z wyświetleniem zawartości, obejrzyj wiadomość w przeglądarce

BIULETYN EUROPEJSKI
PUNKTU INFORMACJI EUROPEJSKIEJ EUROPE DIRECT – SZCZECIN

6(19)/2015
      Grudzień 2015

Wesołych, pogodnych i zdrowych świąt Bożego Narodzenia oraz Szczęśliwego Nowego Roku
życzy zespół Europe Direct – Szczecin!

 

Obywatel: Polak, Europejczyk

Circular Economy – Gospodarka o Obiegu Zamkniętym
Komisja Europejska przyjęła 2 grudnia 2015 r. nowy, ambitny pakiet dotyczący gospodarki o obiegu zamkniętym, aby stymulować przejście Europy na gospodarkę o obiegu zamkniętym i tym samym zwiększać globalną konkurencyjność, wspierać zrównoważony wzrost gospodarczy i tworzyć nowe miejsca pracy.
Czytaj więcej…

Debaty oksfordzkie z RODM w IV LO
Punkt Informacji  Europejskiej Europe Direct – Szczecin wraz z Regionalnym Ośrodkiem Debaty Międzynarodowej w Szczecinie zorganizował cykl debat oksfordzkich w IV Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Prusa w Szczecinie. Teza debat brzmiała: Polacy wyróżniają się swoją tolerancją w Europie.
Czytaj więcej…

Nasze działania

Wolontariat jest OK!
Pierwszy tydzień grudnia był w Szczecinie i na Pomorzu Zachodnim czasem bardzo aktywnym – wszystko za sprawą ,,Przystanku Wolontariat” koordynowanego przez Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Szczecin. Od 1 do 7 grudnia partnerzy wydarzenia postarali się, by hasła: wolontariat lokalny i zagraniczny, aktywność obywatelska, zaangażowanie społeczne i pomoc rozwojowa były słyszalne przez mieszkańców Pomorza Zachodniego. Spotkania z wolontariuszami, debata otwierająca wraz z galerią ,,Znane i nieznane oblicza wolontariatu”, debaty oksfordzkie w szkołach ponadgimnazjalnych, flashmob i zabytkowy tramwaj pełen głośnych wolontariuszy, warsztaty tematyczne, spektakl przygotowany przez wolontariuszy, Gala Obywatelska, akcja ,,7 x wolontariat”, wystawy – na te wydarzenia zostali zaproszeni zarówno starsi, jak i młodsi mieszkańcy Szczecina, Koszalina, Polic. W ramach Przystanku zebrane zostały także informacje o inicjatywach wolontariackich w regionie – w ten sposób powstała mapa aktywności.
Czytaj więcej…

Pomoc rozwojowa w praktyce - opowieść Pawła Drąga o niesamowitym 1,5-rocznym pobycie w Ekwadorze
- Na pewno dasz radę? - Podczas mojego czwartkowego (3.12.2015) spotkania z młodzieżą licealną zadano mi pytanie czy misje zagraniczne są dla wszystkich.Zgodnie z sumieniem oraz nabytą wiedzą odpowiedziałem, że zdecydowanie nie, gdyż potrzeba mieć w sobie wiele samozaparcia, odwagi oraz godzić się na to, iż na misji wydarzyć się może dosłownie wszystko, a ty świadomie wystawiasz się na wszelkie ryzyko. Z kolei osoba wypowiadająca się po mnie, stwierdziła, że jak najbardziej każdy może wyjechać, wystarczy, że się tego bardzo chce. Skąd aż tak diametralnie różne sposoby myślenia dwóch osób mających przeszłość misyjną i kto z nich ma rację? W tej kwestii wszystko rozbija się o dobór odpowiedniej misji dla siebie i dlatego też należy przyjąć, iż obie osoby odpowiedziały prawidłowo.               
Czytaj więcej…

Zachodniopomorskie po europejsku
Ruszyło Centrum Przemysłów Kreatywnych
Akademia Sztuki w Szczecinie zyskała przestrzeń dla przemysłów i kreatywności. W środę 9 grudnia, na Akademii Sztuki w Szczecinie, uroczyście otwarto Centrum Przemysłów Kreatywnych, gdzie spotykać się będzie świat sztuki ze światem biznesu. W CPK działać będzie 15 nowoczesnych pracowni projektowych wraz z infrastrukturą pomocniczą, salami do prac dla laboratoriów, zapleczem materiałowo-technologicznym, magazynami, salą konferencyjną, przestrzenią CO-WORKING oraz pokojami gościnnymi. Do dyspozycji będą m.in. laboratoria: technik ceramicznych, fashion design i virtual design, form przestrzennych, edycji obrazu i dźwięku, postprodukcji filmowej, serigrafii, grafiki bitowej oraz wektorowej, cyfrowego modelowania 2 i 3 D oraz rejestracji obrazu cyfrowego.Inwestycja realizowana została dzięki ze wsparciem Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013.
Czytaj więcej…

Wolontariat misyjny - Kirgistan 2013
Projekt "Aby dać coś z siebie - ludziom uśmiech! Ruszaj w drogę... Kirgizja 2013" zrodził się w naszych sercach już na półtora roku przed wyjazdem. Na początku 2012 roku uczestniczyliśmy w spotkaniu z o. Remigiuszem Kalskim SJ (pracuje w Kirgizji już od kilku lat), który w zachęcał nas do zrobienia czegoś dobrego dla innych, do dania siebie potrzebującym. Opowieści i fotografie, które zaprezentował na spotkaniu stały się początkiem naszej kirgiskiej przygody. Celem głównym projektu była przede wszystkim pomoc przy organizacji obozów dla różnych grup dzieci i studentów, które tam przyjeżdżają na wakacje - nauka języka angielskiego, organizacja gier i zabaw sportowych, dyskoteki, zajęcia rozwojowe i rehabilitacyjne oraz pomoc w kuchni.
Czytaj więcej...
W regionie Morza Bałtyckiego

Szczecin promuje Bałtyk
Z inicjatywy Uniwersytetu Szczecińskiego Wydziału Zarządzania i Ekonomiki Usług oraz Uniwersytetu w Wismar powstał film opowiadający o osiągnięciach Programu Południowy Bałtyk w latach 2007-2013. Dokument pt. South Baltic in moving images opowiada historię kilkunastu projektów zrealizowanych we współpracy międzynarodowej organizacji z Polski, Litwy, Niemiec, Szwecji i Danii.
Czytaj więcej…

Podsumowanie III Kongresu Morskiego w Brukseli
W Brukseli podsumowano „III Międzynarodowy Kongres Morski 2015”. Marszałek województwa zachodniopomorksiego Olgierd Geblewicz przedstawił swoje wnioski w siedzibie Parlamentu Europejskiego. W rozmowach o roli gospodarki wzięli udział również: prezes Północnej Izby Gospodarczej Dariusz Więcaszek i dyrektor naczelny PŻM Paweł Szynkaruk, a także polscy europosłowie: Jerzy Buzek, Dariusz Rosati, Jarosław Wałęsa, Bogusław Liberadzki.
Czytaj więcej…

Konkursy

Europejska Nagroda dla Młodzieży im. Karola Wielkiego
Parlament Europejski i Fundacja Międzynarodowej Nagrody im. Karola Wielkiego z Akwizgraniu zapraszają młodych ludzi ze wszystkich państw członkowskich UE do udziału w konkursie poświęconym kwestiom związanym z rozwojem UE, integracją i tożsamością europejską.
Czytaj więcej…

Konkurs na logo Eurojust
Do 27 stycznia 2016 r. można nadsyłać prace w konkursie na nowy znak graficzny Eurojust. Europejska Jednostka Współpracy Sądowej z siedzibą w Hadze zajmuje się zwalczaniem transgranicznej przestępczości zorganizowanej. Zachęcamy studentów sztuk pięknych, grafiki, projektowania, architektury, marketingu oraz innych chętnych do nadsyłania swoich propozycji. Na zwycięzcę czeka 7 tysięcy euro!
Czytaj więcej…

Fundusze

Działania programu Maria Skłodowska-Curie – Horyzont 2020
Działania programu Maria Skłodowska-Curie stanowią element filaru pod nazwą „Doskonała baza naukowa” (Excellent Science) programu ramowego UE Horyzont 2020 na rzecz badań i innowacji oraz wspierania rozwoju kariery zawodowej i szkoleń pracowników naukowych.Nacisk w tym programie położony jest na innowacyjne umiejętności we wszystkich dyscyplinach naukowych, osiągane za pomocą mobilności na całym świecie i pomiędzy sektorami. W ramach działań Marie Skłodowska-Curie przewidziane jest dofinansowanie dla naukowców na wszystkich etapach kariery, od doktorantów po doświadczonych badaczy, których zachęca się do międzynarodowej, międzysektorowej i interdyscyplinarnej mobilności.
Czytaj więcej…

Polsko-Litewski Fundusz Wymiany Młodzieży
Celem programu jest budowanie i wzmocnienie współpracy pomiędzy narodami Polski i Litwy poprzez wsparcie finansowe projektów wymiany i współpracy młodzieży oraz pracowników i organizacji młodzieżowych.
Czytaj więcej…

Eurodesk

Model European Union 2016
Europejczycy w wieku od 18 do 26 lat zainteresowani funkcjonowaniem instytucji europejskich mogą zgłaszać się do udziału w symulacji obrad kluczowych organów Unii Europejskiej. Wydarzenie będzie doskonałą okazją, by przekonać się na własne oczy, jak działają unijne instytucje. Symulacyjne obrady z udziałem 150 młodych osób z całej Europy odbędą się w dniach od 11 do 19 kwietnia 2016 r. Termin nadsyłania zgłoszeń mija 4 stycznia 2016 r.
Czytaj więcej…

Your Europe, Your Say – symulacja obrad EESC
Your Europe, Your Say zaprasza uczniów szkół gimnazjalnych z całej Europy do programu symulacji obrad Europejskiego Komitetu Społeczno-Ekonomicznego (EESC). Warunkiem uczestnictwa jest znajomość języka angielskiego lub francuskiego oraz dostęp do Internetu. Wybór szkół nastąpi w procesie losowania spośród wszystkich zgłoszonych placówek.
Czytaj więcej…

Praktyki w Komisji Europejskiej
Od 4 do 29 stycznia 2016 r. można aplikować na pięciomiesięczne praktyki w Komisji Europejskiej, które będą trwały od października 2016 r. do lutego 2017 r. Aplikować mogą absolwenci studiów uniwersyteckich, którzy nie odbywali wcześniej praktyk w unijnych instytucjach. Praktykanci muszą posiadać bardzo dobrą znajomość języka angielskiego lub francuskiego oraz drugiego języka urzędowego UE.
Czytaj więcej…

Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Szczecin przy Sekretariacie ds. Młodzieży
pokój 329 (IV piętro, wejście od szklanej windy), ul. Piłsudskiego 40-42, 70-421 Szczecin
tel. + 48 91 421 12 61, fax + 48 91 421 11 41
e-mail: europedirect-szczecin@wzp.pl, www: europedirect-szczecin.eu, fb: facebook.com/edszczecin

Uprzejmie informujemy, że niniejszy adres mailowy został pozyskany z oficjalnych i ogólnie dostępnych baz danych. W związku z tym w myśl przepisów o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U.2002 144.1204) powyższy e-mail nie stanowi przesyłki mającej znamiona spamu. Jeśli jednak nie życzysz sobie otrzymywać dalszych wiadomości, prosimy o informację zwrotną celem usunięcia wskazanego adresu z naszej bazy danych. Dziękujemy.

Jeśli nie chcesz otrzymywać biuletynu - wypisz się


 

Korzystając z naszej strony, danymi osobowymi, które przetwarzamy mogą być, np. dane pozyskiwane na podstawie plików cookies lub podobne mechanizmy zapisywania informacji w urządzeniach Użytkowników, o ile pozwolą one na zidentyfikowanie Ciebie. Więcej informacji na temat zakresu danych osobowych oraz cookies znajdziesz w załączonym dokumencie . Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności.

Akceptuję pliki cookie na tej stronie.