BIULETYN EUROPEJSKI PUNKTU INFORMACJI EUROPEJSKIEJ EUROPE DIRECT – SZCZECIN, 4(23)/2016, Sierpień 2016

Jeśli masz problem z wyświetleniem zawartości, obejrzyj wiadomość w przeglądarce

BIULETYN EUROPEJSKI
PUNKTU INFORMACJI EUROPEJSKIEJ EUROPE DIRECT – SZCZECIN

4(23)/2016
Sierpień 2016

Obywatel: Polak, Europejczyk

Jaką pracę sezonową oferowali pracodawcy z krajów UE?
Okres wakacyjny w całej Europie w pełni, a w związku z tym miejsca pracy sezonowo - wakacyjnej w dużej mierze zostały obsadzone. Podobnie jak w Polsce praca sezonowa za granicą ściśle związana jest z zapotrzebowaniem i popytem na konkretne usługi oraz produkty. To z kolei powoduje wzrost zatrudnienia w wielu sektorach i branżach typowych dla okresu wakacyjnego, czyli w gastronomii hotelarstwie, rolnictwie, ogrodnictwie, czy w branży budowlanej.
Zapraszam na przegląd ofert pracy wakacyjnej w poszczególnych krajach UE.
Czytaj więcej…

Słowacka prezydencja w Radzie UE
Co 6 miesięcy kolejne państwo członkowskie przejmuje rotacyjną prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. W tym okresie przewodniczy posiedzeniom tej instytucji na wszystkich szczeblach, pomagając zapewnić ciągłość prac UE. 1 lipca Słowacja przejęła - po raz pierwszy w historii – przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej, a będzie kierowała pracami Rady do końca grudnia 2016r.
Czytaj więcej…

Open Days 2016
Już po raz czternasty odbędzie się Europejski Tydzień Regionów i Miast 2016 - w dniach 10-13 października Bruksela ugości przedstawicieli regionów. Ponad sto warsztatów i debat odbędzie się pod hasłem „Regiony i miasta na rzecz zrównoważonego rozwoju sprzyjającego włączeniu społecznemu”.
Czytaj więcej…

Plan Inwestycyjny dla Europy – kilka słów o priorytecie 1: Pobudzenie zatrudnienia, wzrostu i inwestycji”
Plan Inwestycyjny dla Europy został przyjęty w 2014 roku jako pierwsza poważna inicjatywa Komisji Jean Clauda Junckera. W wyniku światowego kryzysu gospodarczego i finansowego poziom inwestycji w Unii Europejskiej był i ciągle jest zbyt niski. Obecnie niezbędne są wspólne, skoordynowane działania na szczeblu europejskim, które pozwolą odwrócić tę negatywną tendencję i przyniosą ożywienie gospodarcze w Europie. Tradycyjnie w naszym Biuletynie przyglądamy się założeniom poszczególnych założeń Planu. Dziś zajmiemy się priorytetem 1, czyli „Pobudzenie zatrudnienia, wzrostu i inwestycji”.
Czytaj więcej…

Nasze działania

Aktywne Wakacje – „doszlifuj” swój język obcy!
Tuż po zakończeniu roku szkolnego młodzież z naszego województwa miała możliwość uczestniczyć w dwudniowych warsztatach językowych podczas których rozwijała swoje zdolności komunikacyjne w języku angielskim i niemieckim. Warsztaty odbywały się 27 i 28 czerwca w siedzibie PIE Europe Direct – Szczecin, a prowadzącymi byli nieocenieni wolontariusze europejscy ze stowarzyszenia Polites.
Czytaj więcej…

Zachodniopomorskie po europejsku
Centrum Dialogu Przełomy – miejsce spotkań i dialogu nagrodzone!
4 lipca 2016 r. w Centrum Kultury Współczesnej CCCB w Barcelonie ogłoszono werdykt jury w konkursie na najlepszą przestrzeń publiczną w Europie (European Prize for Urban Public Space). Centrum Dialogu Przełomy autorstwa Roberta Koniecznego i pracowni KWK PROMES zajęło w nim ex aequo pierwsze miejsce wraz z renowacją systemu nawadniania w ogrodach termalnych w Caldes de Montbui w Hiszpanii według koncepcji Cavaa Arquitectes. Dla Szczecina jako miasta, było to drugie ważne wyróżnienie związane z architekturą – pierwsze to nagroda Fundacji Mies van der Rohe Award 2015 przyznana 8 maja 2015 r. dla szczecińskiej Filharmonii im. Mieczysława Kałowicza. Nota bene, sąsiada Centrum Dialogu Przełomy. Jak powstało Centrum Dialogu Przełomy i co skrywa w sobie budynek – na te dwa pytania syntetycznie odpowie poniższy tekst.
Czytaj więcej…

Realizacja usług na terenie UE – swobodnie, ale z uwagą!
W procesie rozwoju firmy jednym z jego naturalnych etapów jest ekspansja na rynki zagraniczne. Głównymi kierunkami działań przedsiębiorstw z regionu zachodniopomorskiego są rynki krajów europejskich, gdzie obowiązują usystematyzowane i oparte na jasnych regułach prawnych zasady handlu międzynarodowego. Jednym z kluczowych obszarów aktywności polskich firm za granicą są usługi, które w opinii zagranicznych kontrahentów charakteryzują się wysoką jakością oraz konkurencyjną ceną.
Czytaj więcej…

Pierwszy rok funkcjonowania Regionalnego Programu Operacyjnego WZ
Marszałek Olgierd Geblewicz podsumował pierwszy rok realizacji Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020. Alokacja ogłoszonych do tej pory 43 konkursów to ponad 2,3 mld zł.  – To był najtrudniejszy rok. Zamykaliśmy poprzednią perspektywę finansową i budowaliśmy system wdrażania RPO i wydatkowania środków– mówił marszałek Geblewicz. Co za nami, co przed nami?
Czytaj więcej…
W regionie Morza Bałtyckiego

25 lat Współpracy Parlamentarnej w Regionie Morza Bałtyckiego
W ostatnim czasie wiele organizacji współpracy bałtyckiej obchodzi swoje okrągłe jubileusze. W tym roku 25 lecie istnienia świętuje Konferencja Parlamentarna Morza Bałtyckiego (BSPC). Jubileuszowa Konferencja odbywa się w Rydze, na Łotwie, w dniach  28-31 sierpnia 2016 r.
Czytaj więcej...

Pomorze Zachodnie współdziała na rzecz inteligentnego i zielonego transportu
W kontekście nowo zdefiniowanej w 2013 roku europejskiej sieci transportowej regiony z obszaru Morza Batyckiego podjęły szereg starań na rzecz wyznaczania efektywnych modeli łańcucha dostaw w celu skutecznego wykorzystania lokalizacji sprzyjającej ruchowi tranzytowemu. Dotychczas, cztery regionalne inicjatywy transportowe zostały docenione poprzez włączenie (w lipcu br.) na listę projektów flagowych Strategii UE dla Regonu Morza Bałtyckiego. Instytucje z Pomorza Zachodniego aktywnie uczestniczą w realizacji 3 z nich tj. TENTacle, NSB Core, EMMA
Czytaj więcej…

Konkursy

Prześlij zdjęcie projektu dofinansowanego z Funduszy Europejskich i wygraj atrakcyjne nagrody!
Taras Książęcy na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, zmodernizowany budynek dworca Szczecin Główny, albo jeszcze inne miejsce w regionie. Od Ciebie zależy, które odwiedzisz, by wziąć udział w IV edycji konkursu „Fundusze w obiektywie”. Wystarczy przesłać zdjęcie i opis projektu dofinansowanego z Funduszy Europejskich. Spośród wszystkich zgłoszeń wybrane zostaną najciekawsze i nagrodzone bonami upominkowymi. Szansa na wygraną jest większa dzięki dodatkowej nagrodzie specjalnej dla najlepszego zgłoszenia projektu dofinansowanego z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013!
Czytaj więcej…

Nagroda dla społeczeństwa obywatelskiego
50 tys. euro – to kwota Nagrody dla społeczeństwa obywatelskiego 2016. Tym razem oceniane będą inicjatywy w dziedzinie migracji. Organizatorem konkursu jest Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny (EKES). O nominacje mogą ubiegać się organizacje społeczeństwa obywatelskiego lub jednostki, których działania dotyczyły udzielania pomocy uchodźcom i migrantom. Zgłoszenia można nadsyłać do 9 września.
Czytaj więcej…

Zgłoś się na płatny staż w Parlamencie Europejskim!
Staż w Parlamencie Europejskim to wyjątkowa okazja do zdobycia doświadczenia zawodowego i sprawdzenia, jak wygląda praca w międzynarodowej instytucji. Rekrutacja trwa od 15 sierpnia do 15 października. Każdego roku PE oferuje płatne i niepłatne staże dla absolwentów oraz staże szkoleniowe, umożliwiając w ten sposób młodym ludziom zdobycie wiedzy o jego działalności i znaczeniu.
Czytaj więcej…

Fundusze

Dotacje na ekspansję na rynki międzynarodowe dla przedsiębiorstw z województwa zachodniopomorskiego
Od początku sierpnia do końca września 2016 roku prowadzony będzie nabór wniosków z ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego – działanie 1.15 Wsparcie kooperacji przedsiębiorstw. O dofinansowanie starać się będą mogły mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, mające swoją siedzibę lub oddział w województwie zachodniopomorskim działające w branży wpisującej się w tzw. Inteligentne Specjalizacje Województwa.
Czytaj więcej…

Erasmus dla młodych przedsiębiorców
Myślisz o rozpoczęciu własnej działalności lub od niedawana ją prowadzisz? A może jesteś doświadczonym przedsiębiorcom, który szuka nowych możliwości dla swojej firmy? Sprawdź, w jaki sposób Erasmus dla Młodych Przedsiębiorców może pomóc rozwinąć Twój biznes! Nabór do programu jest prowadzony w trybie ciągłym.
Czytaj więcej…

Integracja poprzez sport – pomysł na inicjatywę
Jak zachęcić uchodźców do podejmowania aktywności fizycznej? Komisja Europejska szuka organizacji i instytucji, które zaproponują skuteczne działania w tym zakresie. Masowy napływ uchodźców jest jednym z głównych wyzwań, przed jakimi stoi Europa. Zakwaterowanie, wyżywienie i edukacja imigrantów są traktowane priorytetowo. Zdaniem Komisji Europejskiej integrację i proces adaptacyjny ułatwić mogą również sport i aktywność fizyczna.
Czytaj więcej…

Eurodesk

#AskNavracsics – Jak zwiększyć zaangażowanie społeczne młodych ludzi
Masz pomysł, jak zachęcić młodych ludzi do większej aktywności społecznej? Podziel się nim z komisarzem UE ds. młodzieży. Internetowe konsultacje to element inicjatywy „One million young people initiative”, której celem jest zwiększenie do 2019 r. liczby aktywnych społecznie młodych Europejczyków do miliona. By to się udało, komisarz UE ds. młodzieży Tibor Navracsics chce poznać poglądy samych zainteresowanych i ich pomysły na to, jak skutecznie dotrzeć do młodego pokolenia.
Czytaj więcej…

"Skomplikowane i proste. Młodzi uczeni o swoich badaniach" – konkurs na artykuł
Redakcja miesięcznika "Forum Akademickie" czeka na zgłoszenia do 9 września br. w XII edycji konkursu na artykuł popularnonaukowy "Skomplikowane i proste. Młodzi uczeni o swoich badaniach". W konkursie mogą wziąć udział pracownicy naukowi uczelni i instytutów badawczych oraz doktoranci, którzy nie ukończyli 35. roku życia. Przesłane artykuły powinny w przystępny sposób popularyzować własne badania naukowe lub takie, w których naukowcy brali udział.
Czytaj więcej…

Bezrobocie wciąż maleje
W strefie euro sięgało 10,2 proc., teraz wynosi 10,1 proc. Jeszcze lepiej jest w całej UE – tu odsetek bezrobotnych spadł z 8,7 do 8,6 proc. To najnowsze dane Eurostatu. Z raportu europejskiego biura statystycznego wynika, że w maju 2016 r. bezrobocie na Starym Kontynencie było rekordowo niskie. Tak dobra sytuacja na rynku pracy w strefie euro była ostatnio w lipcu 2011 r., a w całej Unii – w marcu 2009 r.
Czytaj więcej…

Poznać i zrozumieć NEET-sów
Jaka jest i jakie specyficzne potrzeby ma młodzież, która nie uczy się ani nie pracuje? Raport przygotowany przez Europejską Fundację na rzecz Poprawy Warunków Życia i Pracy (Eurofund) przedstawia analizę grupy młodzieży, która nie uczy się i nie pracuje. Wynika z niego, że niemal 20 proc. z nich jest długotrwale bezrobotnych.
Czytaj więcej…

Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Szczecin przy Sekretariacie ds. Młodzieży
pokój 329 (IV piętro, wejście od szklanej windy), ul. Piłsudskiego 40-42, 70-421 Szczecin
tel. + 48 91 421 12 61, fax + 48 91 421 11 41
e-mail: europedirect-szczecin@wzp.pl, www: europedirect-szczecin.eu, fb: facebook.com/edszczecin

Uprzejmie informujemy, że niniejszy adres mailowy został pozyskany z oficjalnych i ogólnie dostępnych baz danych. W związku z tym w myśl przepisów o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U.2002 144.1204) powyższy e-mail nie stanowi przesyłki mającej znamiona spamu. Jeśli jednak nie życzysz sobie otrzymywać dalszych wiadomości, prosimy o informację zwrotną celem usunięcia wskazanego adresu z naszej bazy danych. Dziękujemy.

Jeśli nie chcesz otrzymywać biuletynu - wypisz się


 

Korzystając z naszej strony, danymi osobowymi, które przetwarzamy mogą być, np. dane pozyskiwane na podstawie plików cookies lub podobne mechanizmy zapisywania informacji w urządzeniach Użytkowników, o ile pozwolą one na zidentyfikowanie Ciebie. Więcej informacji na temat zakresu danych osobowych oraz cookies znajdziesz w załączonym dokumencie . Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności.

Akceptuję pliki cookie na tej stronie.