BIULETYN EUROPEJSKI PUNKTU INFORMACJI EUROPEJSKIEJ EUROPE DIRECT – SZCZECIN, 1(38)/2019, Styczeń/Luty 2019

Jeśli masz problem z wyświetleniem zawartości, obejrzyj wiadomość w przeglądarce

BIULETYN EUROPEJSKI
PUNKTU INFORMACJI EUROPEJSKIEJ EUROPE DIRECT – SZCZECIN

1(38)/2019
      Styczeń/Luty 2019

Unia Europejska przeciwko mowie nienawiści
O zjawisku mowy nienawiści i dezinformacji w sieci mówi się od wielu lat. W Polsce dyskusja na ten temat uaktywniła się szczególnie w ostatnich miesiącach, głównie pod wpływem tragicznego zajścia podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Gdańsku. Czym jest hejt, dlaczego występuję głownie w Internecie, w jaki sposób z nim walczyć? Dowiecie się tego w najnowszym numerze naszego Biuletynu Europejskiego!

Obywatel: Polak, Europejczyk

Hejt – czym jest i skąd się bierze?
Pojęcie hejt, lub podobnie mowa nienawiści, pochodzi z języka angielskiego i oznacza nienawidzić, nienawiść. Spotyka się je również w mowie potocznej oraz w Internecie, co może wskazywać na dużą grupę odbiorców, jakimi są młodzi ludzie. Definicja Miejskiego słownika slangu i mowy potocznej definiuje hejt jako negatywną opinię, dotyczącą drugiej osoby, lub grupy. Może być to opinia na temat zachowania, związana z wyglądem, pracą czy twórczością osoby czy grupy „hejtowanej”. Hejt zapoczątkowały internetowe fora dyskusyjne i obszary do komentowania umieszczanych w Internecie treści. Obserwatorium Językowe Uniwersytetu Warszawskiego uznaje za hejt wszystkie „obraźliwe, agresywne, prowokacyjne lub skrajnie krytyczne komentarze zamieszczane w Internecie”. Ekspertka z Instytutu Języka Polskiego PAN, Anna Niepytalska-Osiecka określa go jako nienawistny, krytykujący komentarz internetowy.
Czytaj więcej...

Opinia Komitetu Regionów na temat mowy nienawiści
7 lutego w Komitecie Regionów odbyła się debata dotycząca mowy nienawiści i dezinformacji. Sprawozdawcą opinii jest Olgierd Geblewicz – Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego. Zapraszamy do zapoznania się z krótkim podsumowaniem debaty oraz przemyśleniami Olgierda Geblewicza.
Kryzys dziennikarstwa tradycyjnego, spowodowany głównie ogromnym rozwojem social mediów, spopularyzował nowe zagrożenie, jakimi są fake newsy – dezinformacja, rozprzestrzeniająca się w Internecie. Uwagę zwraca na to marszałek województwa zachodniopomorskiego, Olgierd Geblewicz, który uważa, że Twitter, Facebook jest często pierwszym źródłem informacji o świecie, ale nie zawsze rzetelnym.
Czytaj więcej...

Europa, która chroni: działania Unii przeciwko dezinformacji
Aby chronić europejskie systemy demokratyczne i debatę publiczną w przededniu wyborów do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się w 2019 r., oraz szeregu wyborów krajowych i lokalnych w państwach członkowskich przed końcem 2020 r., UE przedstawia dziś plan działania mający na celu zwiększenie wysiłków na rzecz zwalczania dezinformacji w Europie i poza jej granicami.
Biorąc pod uwagę dotychczasowe postępy oraz w odpowiedzi na apel europejskich przywódców z czerwca 2018 r. o ochronę demokratycznych systemów Unii, Komisja Europejska i Wysoka Przedstawiciel określają konkretne środki zwalczania dezinformacji, w tym utworzenie systemu wczesnego ostrzegania i ścisłe monitorowanie wdrażania kodeksu postępowania podpisanego przez platformy internetowe. Plan działania przewiduje również zwiększenie zasobów przeznaczonych na tę kwestię.
Czytaj więcej...

Unijni wojownicy klawiatury – Ty też możesz działać przeciwko mowie nienawiści!
Od początku 2019 roku Unia szuka sposobów na walkę z dezinformacją i fake newsami. Tworzy kampanie, projekty oraz edukuje. Programem, który angażować ma wolontariuszy oraz poszukiwać lokalnych liderów są Wojownicy klawiatury. Projekt właśnie się rozpoczyna, akcja reklamowa ruszyła, nabór wolontariuszy trwa. Program polega na odnalezieniu osób, które, skupione w niewielkich społecznościach, walczyć będą z fake newsami. Główni, centralni koordynatorzy, na specjalnej grupie na facebooku odnajdywać będą zmasowane akcje dezinformacyjne. Następnie wiadomość o nich przekazywana będzie do wszystkich wolontariuszy oraz dodatkowo do koordynatorów lokalnych, którzy motywować mają do reakcji. Eksperci przygotują merytoryczną odpowiedź oraz kontekst, uczestnicy projektu będą mieli za zadanie konfrontację z fake newsami czyli komentowanie nieprawdziwych wpisów, zamieszczanie postów, popularyzowanie realnych informacji popartych merytorycznym uzasadnieniem. Program rusza w całej Polsce, właśnie poszukiwani są koordynatorzy, na których czeka pakiet szkoleń dotyczących m.in. social media czy zarządzania wolonariuszami!
Czytaj więcej...

Jak rozpoznać fake news?
1. Potwierdź źródło!
Przeszukaj stronę internetową, z której pochodzi informacja. Sprawdź, kto jest za odpowiedzialny za jej merytoryczną część, poszukaj danych kontaktowych.
2. Czytaj dalej!
Nagłówki mogą być kontrowersyjne tylko po to, żeby zachęcać do kliknięcia. Sprawdź dokładnie, co kryje się w całym artykule.
3. Sprawdź datę!
Ponowne umieszczanie starych artykułów, które tematyką pasują do aktualnych zdarzeń jest częstą praktyką. Zazwyczaj nie mają one nic wspólnego z tym, co właśnie dzieje się na świecie. Sprawdź dokładnie kiedy wiadomość została przygotowana i opublikowana po raz pierwszy.
Czytaj więcej...

Nasze działania

Migracje: Ucieczka przed wojną czy droga do lepszego życia?
Cykl spotkań dotyczących wyborów do Parlamentu Europejskiego to jedna z ważniejszych inicjatyw realizowanych w 2019 roku przez Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Szczecin. Pierwsze z nich odbyło się 16 stycznia w ProMediach – filii nr 54 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie. Jego gościem był Ambasador Jan Truszczyński, który opowiedział o migracjach i ich wpływie na aktualny kształt polityki międzynarodowej. Spotkanie poprowadziła Pani Sandra Jędras, a zebrana publiczność aktywnie w nim uczestniczyła.
Spotkanie rozpoczęło się od krótkiego wprowadzenia, które przygotowała Europe Direct – Szczecin. Dotyczyło ono charakteru spotkań oraz motywacji do przygotowania takiego cyklu. Następnym punktem był krótki wykład. Jan Truszczyński opowiadał o kryzysie migracyjnym, jego przyczynach i przebiegu z perspektywy funkcjonowania Unii Europejskiej.
Czytaj więcej...

Spotkanie z Syriuszem!
Od kilku lat Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Szczecin bierze udział w Międzynarodowej Wymianie Ozdób Bożonarodzeniowych. Jest to projekt, dzięki któremu dzieci i młodzież z całej Europy mają szansę poznać historie, tradycje oraz ozdoby bożonarodzeniowe rówieśników z innych krajów. Wymiana polega na przygotowaniu, a następnie przesłaniu ozdób bożonarodzeniowych, które są charakterystyczne dla danego kraju lub regionu, do paczki należy dołączyć krótki opis tradycji świątecznych, ulubionych wigilijnych potrwa lub zdjęcie grupy przygotowującej upominki. Takiego samego pakietu można spodziewać się od wszystkich uczniów biorących udział w wymianie. W tym roku dwie szczecińskie szkoły przygotowały swoje ozdoby i przesłały je do Niemiec, Hiszpanii, Włoch, Portugalii, Francji, Czech i wielu innych krajów! 18 stycznia odwiedziliśmy jedną z nich, Katolicką Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II. Był z nami oczywiście Syriusz, którego dzieciaki wprost uwielbiają!
Wizytę rozpoczęliśmy od krótkiej rozmowy z dziećmi. Opowiadały nam w jaki sposób przygotowały swoje ozdoby. Nauczycielka prowadząca wymianę z ramienia szkoły – p. Jolanta Zimniewicz, jest pasjonatką szydełkowania i ten sposób przygotowania ozdób dominował w tym roku. Dzieci wykonały kolorowe śnieżynki do zawieszania na choince, długie łańcuchy z włóczki i małe broszki, którymi można przyozdobić świąteczny strój. Dodatkowo opowiedziały w pięknym, ilustrowanym liście o tradycji dwunastu potraw wigilijnych i pustego miejsca przy stole dla zbłąkanego wędrowca.
Czytaj więcej...

Eurodesk
Chcesz wyjechać? Nic prostszego!
Wolontariat z urlopem w Niemczech
Organizacja Paritätische Freiwilligendienste Sachsen gGmbH zaprasza wszystkich chętnych wolontariuszy do podjęcia współpracy. Nie ma limitu wiekowego, przewidziane jest kieszonkowe na opłacenie noclegu oraz wyżywienia, ubezpieczenie oraz 28 dni urlopu.
Wolontariusz może pracować w przedszkolach, szkołach, muzeach oraz ośrodkach opieki dla osób niepełnosprawnych.
Czytaj więcej...

Nowy rok w Eurodesk
Podczas spotkania rocznego sieci Eurodesk Polska, które odbyło się 20-22 lutego 2019 roku, przedstawione zostały nowe oferty szkoleń. Wśród nich znajdowały się dwa aktualne tematy: Młodzież ma głos oraz Europejski Korpus Solidarności.
Młodzież ma głos to szkolenie skierowane dla osób prowadzących warsztaty. Jest ściśle związane z nadchodzącymi wyborami europejskimi, które odbędą się 23 – 26 maja 2019 roku. Wybory do Parlamentu Europejskiego mają najniższy odsetek aktywności wyborców. Bardzo nieliczna jest grupa głosujących młodych ludzi. Szkolenie ma na celu zachęcenie do udziału w wyborach, zwłaszcza młodych Europejczyków.
Czytaj więcej...
Konkursy

#iamEurope
Weź udział w naszym konkursie fotograficznym na Instagramie i wygraj wycieczkę na dni otwarte Parlamentu Europejskiego w Brukseli
Zbliżają się wybory europejskie i owszem, to one ukształtują Unię. Europa to zawsze jednak przede wszystkim my, Europejczycy. Zatem uwiecznij jedną z europejskich twarzy i podziel się zdjęciem na Instagramie, a będziesz mieć szansę 4 maja odwiedzić Parlament Europejski w Brukseli.
Zasady
Zamieść na Instagramie zdjęcie przedstawiające Ciebie, samego lub w towarzystwie, albo kogoś, kto jest Ci bliski, i opowiedz nam historię, która się z tym wiąże. Publikując zdjęcie, użyj hasztagu # iameurope i tagu @ europeanparliament.  Zarejestruj się na europejskiej platformie wyborczej: thistimeimvoting.eu. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 1 kwietnia w południe (CET).
Czytaj więcej...

Film contest
Uwielbiasz europejskie kino? Weź udział w konkursie, w którym jest o co powalczyć – nagrodą jest wyjazd na Festiwal Filmowy w Cannes.
Zasady konkursu są proste: wystarczy odpowiedzieć na 18 pytań związanych z europejskimi filmami, a także zacząć obserwować na Twitterze lub Facebooku profil organizatora.
10 zwycięzców wygra wyjazd na Festiwal Filmowy w Cannes (17-19.05.2019).
Czytaj więcej...

Discover Europe 2019
Szesnasta edycja największego ogólnoeuropejskiego konkursu fotografii studenckiej Discover Europe rusza w marcu. Uczestnikami konkursu mogą być osoby pełnoletnie, posiadające status studenta na polskiej uczelni wyższej w ramach studiów stacjonarnych, zaocznych, wieczorowych, podyplomowych i doktoranckich, również studenci przebywający na wymianie międzynarodowej.
Konkurs posiada trzy kategorie, uczestnik decyduje w której weźmie udział.
Czytaj wiecej...

Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Szczecin przy Sekretariacie ds. Młodzieży
  Pl. Kilińskiego 3, wejście A, pokój 251, 71-414 Szczecin
tel. + 48 91 421 12 61, fax + 48 91 421 11 41
e-mail: europedirect-szczecin@wzp.pl, www: europedirect-szczecin.eu, fb: facebook.com/edszczecin

Uprzejmie informujemy, że niniejszy adres mailowy został pozyskany z oficjalnych i ogólnie dostępnych baz danych. W związku z tym w myśl przepisów o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U.2002 144.1204) powyższy e-mail nie stanowi przesyłki mającej znamiona spamu. Jeśli jednak nie życzysz sobie otrzymywać dalszych wiadomości, prosimy o informację zwrotną celem usunięcia wskazanego adresu z naszej bazy danych. Dziękujemy.

Jeśli nie chcesz otrzymywać biuletynu - wypisz się


 

Korzystając z naszej strony, danymi osobowymi, które przetwarzamy mogą być, np. dane pozyskiwane na podstawie plików cookies lub podobne mechanizmy zapisywania informacji w urządzeniach Użytkowników, o ile pozwolą one na zidentyfikowanie Ciebie. Więcej informacji na temat zakresu danych osobowych oraz cookies znajdziesz w załączonym dokumencie . Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności.

Akceptuję pliki cookie na tej stronie.