BIULETYN EUROPEJSKI PUNKTU INFORMACJI EUROPEJSKIEJ EUROPE DIRECT – SZCZECIN, 3(40)/2019, Maj/Czerwiec 2019

Jeśli masz problem z wyświetleniem zawartości, obejrzyj wiadomość w przeglądarce

BIULETYN EUROPEJSKI
PUNKTU INFORMACJI EUROPEJSKIEJ EUROPE DIRECT – SZCZECIN

3(40)/2019
      Maj/Czerwiec 2019

Obywatel, Polak, Europejczyk

Wybory do Parlamentu Europejskiego za nami!
Rekordowa frekwencja podczas wyborów do Parlamentu Europejskiego pokazała, że akcja profrekwencyjna, inicjowana między innymi przez Komisję Europejską, sprawdziła się. W jaki sposób przebiegała ona w Szczecinie? Odpowiedź znajdziecie w Biuletynie!Wybory europejskie 2019: co dalej?
Co stanie się teraz, gdy zostali wybrani posłowie do Parlamentu? Dowiedz się więcej z naszej infografiki.
Od 23 do 26 maja, obywatele Unii Europejskiej zagłosowali w wyborach europejskich i wybrali 751 posłów do Parlamentu Europejskiego, którzy będą ich reprezentować przez następne pięć lat. To ci posłowie wybiorą m.in. następnego Przewodniczącego Komisji Europejskiej i zatwierdzą całą Komisję Europejską.
Czytaj więcej...

Kto ostatecznie zasiądzie w Parlamencie Europejskim? – wyniki wyborów
Skład Parlamentu Europejskiego (oparty na strukturze ustępującego) określony na podstawie dostępnych tymczasowych lub ostatecznych wyników krajowych opublikowanych po zakończeniu głosowania we wszystkich państwach członkowskich.
Czytaj więcej...


Jak wybierany jest Przewodniczący Parlamentu Europejskiego?
Nowo wybrani posłowie do Parlamentu Europejskiego spotkają się na pierwszej sesji plenarnej na początku lipca. Ich pierwszym zadaniem będzie wybranie nowego Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego.
Kandydatów może przedstawić grupa polityczna lub grupa conajmniej 38 posłów. Następnie odbywa się głosowanie tajne. Zwycięża kandydat, który uzyska bezwględną większość oddanych głosów. Mogą odbyć się maksymalnie cztery tury głosowania - jeśli po trzech turach żadnemu kandydatowi nie uda się uzyskać większości, do czwartej tury przechodzą tylko dwaj kandydaci, którzy otrzymali najwięcej głosów w poprzedniej turze.
Czytaj więcej...

Walka z dezinformacją – raport Komisji Europejskiej
Europa, która chroni: Przed szczytem Rady Europejskiej UE przedstawia postępy w zwalczaniu dezinformacji

Komisja zaprezentowała dziś postępy w walce z dezinformacją oraz główne wnioski z wyborów europejskich. Informacje te będą punktem wyjścia dla dyskusji przywódców UE podczas szczytu w drugiej połowie czerwca.
Ochrona demokratycznych procesów i instytucji przed dezinformacją stanowi duże wyzwanie dla społeczeństw na całym świecie. Aby zaradzić temu problemowi, UE jako pierwsza podjęła inicjatywę i wprowadziła solidne ramy prawne umożliwiające skoordynowane działania przy pełnym poszanowaniu europejskich wartości i praw podstawowych. W dzisiejszym wspólnym komunikacie wyjaśniono, w jaki sposób Plan działania na rzecz zwalczania dezinformacji i pakiet dotyczący wyborów przyczyniły się do zwalczania dezinformacji i zachowania integralności wyborów do Parlamentu Europejskiego.
Czytaj więcej...

Nasze działania

Europejski Tydzień Młodzieży w Szczecinie!
Europejski Tydzień Młodzieży to czas poświęcony spotkaniom i rozmowom młodych ludzi o nich samych, ich problemach, możliwościach, jakie otwiera przed nimi Unia Europejska. Jest to także okazja do realizacji pomysłów młodych ludzi, angażowania ich w działania dorosłych oraz stworzenia przestrzeni do prezentacji własnych poglądów. Komisja Europejska ogłasza ETM co dwa lata. W tym roku w Polsce Europejski Tydzień Młodzieży obchodzony był szczególnie, ze względu na 15 rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej oraz zbliżaje się wybory do Parlamentu Europejskiego. Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct - Szczecin oraz Sekretariat ds. Młodzieży, włączył się w obchody tego święta.
Czytaj więcej...

Fake newsy i mowa nienawiści wrogami Unii Europejskiej
Młodzież z województwa zachodniopomorskiego wzięła udział w prelekcjach związanych z zagrożeniami funkcjonowania w społeczeństwie informacyjnym. Ponad 500 młodych osób spotkało się 20 maja w Operze na Zamku z Olgierdem Geblewiczem Marszałkiem Województwa Zachodniopomorskiego i dziennikarzami: Filipem Chajzerem i Beatą Biel.  
Wydarzenie rozpoczęło się prelekcją na temat narzędzi przydatnych podczas sprawdzania informacji pod kątem ich wiarygodności. Patryk Zakrzewski ze Stowarzyszenia Demagog przeprowadził zajęcia „Fact-checking w przededniu wyborów do Parlamentu Europejskiego”. Uczniowie korzystali z platformy Kahoot, na której weryfikowali komunikaty medialne z życia publicznego.
Czytaj więcej...

Dzień Europy w Policach
Od wielu lat Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Szczecin współpracuje z Zespołem Szkół im. Łukasiewicza w Policach. Również w tym roku, 24 maja, po raz kolejny, braliśmy udział w organizowanych przez Klub Europejski obchodach Dnia Europy.
Wydarzenie rozpoczęło się od gry terenowej „Ślady Europy w Policach”. Młodzież, na czele z opiekunem Klubu, Panem Łukaszem Drewniakiem, przygotowała swoisty bieg na orientację po terenie całego miasta. Na poszczególnych punktach należało odpowiadać na pytania związane z historią integracji europejskiej oraz wykonywać zadania i łamigłówki. Najlepsi otrzymali na koniec nagrody.
Czytaj więcej...

Spotkania w terenie – lekcje europejskie!
Maj i czerwiec były dla nas także czasem spotkań z młodzieżą i dziećmi. Przeprowadziliśmy kilka lekcji europejskich w różnych miejscach naszego województwa i nie tylko - odwiedziliśmy bowiem także Loecknitz i Szkoła Europejską, która jest partnerem Zespołu Szkół im. Łukasiewicza w Policach. Wśród polskiej młodzieży uczącej się tuż za granicą naszego państwa opowiadaliśmy o historii integracji europejskiej. Rozmawialiśmy także o tym czym jest tożsamość europejska oraz co w ich myślenia zmienia fakt uczenia się w innym państwie. Bardzo aktywna i zaangażowana młodzież wykazała się ogromną wiedzą oraz krytycznym myśleniem.
Czytaj więcej...

Eurodesk
Worcation – ruszył nabór!
Nie masz planów na wakacje? Zgłoś się na „Worcation”, czyli międzynarodowe spotkanie młodzieży. Zostały jeszcze wolne miejsca!
Każdego roku na „Worcation” do przygranicznego miasta Görlitz-Zgorzelec przybywa 30 młodych ludzi, aby aktywnie poznać historię miejsca przez lata zapomnianego – byłego obozu jenieckiego Stalag VIII A. W ciągu dwóch tygodni uczestnicy mają okazję zdobyć doświadczenie w kontaktach z ludźmi z innych krajów (m.in. z Włoch, Francji i Niemiec), poznać ich język, a także w nieszablonowy sposób zgłębić tajniki historii.
Czytaj więcej...

Internetowi wolontariusze ONZ
Wiesz, że nie ruszając się z domu możesz pomóc w realizacji celów największej międzynarodowej organizacji świata?
Ochotnicy wspierają Organizację Narodów Zjednoczonych w działaniach na rzecz pokoju i zrównoważonego rozwoju. Robią to we wszystkich zakątkach świata za pomocą urządzeń z dostępem do internetu. Wykorzystują przy tym swoje różnorodne talenty, działając skutecznie i szybko.
Czytaj więcej...

Program RITA „Przemiany w Regionie”
Jest to program dofinansowania najlepszych projektów realizowanych wspólnie przez partnerów z Polski oraz z co najmniej jednego z krajów objętych Programem.
Zgłaszane projekty powinny skupiać się na działaniach doprowadzających do przemian demokratycznych i systemowych w krajach objętych Programem.
Czytaj więcej...

Gaude Polonia - stypendia
Program stypendialny Ministra Kultury „Gaude Polonia” skierowany jest w pierwszej kolejności do kandydatów z Białorusi i Ukrainy. Stypendia są przyznawane w następujących dziedzinach: film; fotografia; historia i krytyka filmu, muzyki, sztuki, teatru; konserwacja dzieł sztuki; literatura/ przekład; muzealnictwo; muzyka; sztuki wizualne; teatr.
Czytaj więcej...
Konkursy

Europejska Nagroda Młodzieży 2019
Od 31 lipca twórcy innowacyjnych projektów cyfrowych o charakterze społecznym mogą zgłaszać swoje kandydatury do Europejskiej Nagrody Młodzieży. W tym roku jury wybierze zwycięzców w dziewięciu kategoriach.
European Youth Award (EYA) to ogólnoeuropejski konkurs adresowany do młodych producentów, projektantów, pisarzy, dziennikarzy, przedsiębiorców i startupów tworzących innowacyjne projekty cyfrowe (np. strony internetowe, platformy, aplikacje, IoT itd.) o charakterze społecznym. Mogą w nim brać udział osoby, które mają nie więcej niż 33 lata (urodziły się po 1 stycznia 1986).
Czytaj więcej...

Nagroda Jana Amosa Komeniusza dla szkół
Szkoły, które mają w swoich programach innowacyjne zajęcia o Unii Europejskiej już niebawem będą mogły powalczyć o nagrodę im. Jana Amosa Komeniusza. Wyróżnieni zostaną też najlepsi nauczyciele.
Jan Amos Komeniusz żył w latach 1592 – 1670. Był czeskim pedagogiem, który niemalże całe swoje życie poświęcił tworzeniu podręczników i wychowywaniu młodzieży. Stworzył jeden z pierwszych na świecie systemów powszechego nauczania, który zakładał m.in. edukację dla wszystkich niezależnie od płci i stanu, a także nauczanie w języku ojczystym.
Czytaj więcej...


Konkurs dla młodych przedsiębiorców
Masz pomysł na biznes, który wpisuje się w co najmniej jeden z Celów Zrównoważonego Rozwoju 2030 albo już prowadzisz taki biznes? Weź udział w Youth Citizen Entrepreneurship Competition!
Konkurs skierowany jest do osób w wieku 15-35 lat. Można do niego zgłaszać innowacyjne pomysły na przedsięwzięcia służące realizacji przynajmniej jednego z 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju lub projekty, które doczekały się już realizacji.
Czytaj  więcej...

Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Szczecin przy Sekretariacie ds. Młodzieży
  Pl. Kilińskiego 3, wejście A, pokój 251, 71-414 Szczecin
tel. + 48 91 421 12 61, fax + 48 91 421 11 41
e-mail: europedirect-szczecin@wzp.pl, www: europedirect-szczecin.eu, fb: facebook.com/edszczecin

Uprzejmie informujemy, że niniejszy adres mailowy został pozyskany z oficjalnych i ogólnie dostępnych baz danych. W związku z tym w myśl przepisów o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U.2002 144.1204) powyższy e-mail nie stanowi przesyłki mającej znamiona spamu. Jeśli jednak nie życzysz sobie otrzymywać dalszych wiadomości, prosimy o informację zwrotną celem usunięcia wskazanego adresu z naszej bazy danych. Dziękujemy.

Jeśli nie chcesz otrzymywać biuletynu - wypisz się


 

Korzystając z naszej strony, danymi osobowymi, które przetwarzamy mogą być, np. dane pozyskiwane na podstawie plików cookies lub podobne mechanizmy zapisywania informacji w urządzeniach Użytkowników, o ile pozwolą one na zidentyfikowanie Ciebie. Więcej informacji na temat zakresu danych osobowych oraz cookies znajdziesz w załączonym dokumencie . Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności.

Akceptuję pliki cookie na tej stronie.