BIULETYN EUROPEJSKI PUNKTU INFORMACJI EUROPEJSKIEJ EUROPE DIRECT – SZCZECIN, 1(44)/2020, Styczeń/Luty 2020

Jeśli masz problem z wyświetleniem zawartości, obejrzyj wiadomość w przeglądarce

BIULETYN EUROPEJSKI
PUNKTU INFORMACJI EUROPEJSKIEJ EUROPE DIRECT – SZCZECIN

1(44)/2020
      Styczeń/Luty 2020

Obywatel, Polak, Europejczyk

Konferencja w sprawie przyszłości Europy
Ludzie muszą znaleźć się w samym centrum wszystkich naszych strategii politycznych – powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej, przedstawiając propozycje formuły konferencji w sprawie przyszłości Europy, która ma rozpocząć się w Dniu Europy,  9 maja 2020 r. i potrwać dwa lata. Konferencja ma umożliwić przejrzystą debatę z obywatelami wywodzącymi się z różnych środowisk i reprezentującymi różne grupy społeczne. Komisja proponuje zorganizowanie debat wokół dwóch równoległych wątków. Pierwszy z nich powinien dotyczyć priorytetów UE i tego, co Unia powinna osiągnąć w zakresie walki ze zmianą klimatu i wyzwań środowiskowych, gospodarki służącej ludziom, sprawiedliwości społecznej i równości, transformacji cyfrowej Europy, promowania europejskich wartości, zwiększania znaczenia UE na arenie międzynarodowej, a także umacniania demokratycznych podstaw Unii. Drugi wątek powinien dotyczyć zagadnień związanych z procesami demokratycznymi i kwestiami instytucjonalnymi, do których należy przede wszystkim system czołowych kandydatów w wyborach przewodniczącego Komisji Europejskiej oraz listy ponadnarodowe w wyborach do Parlamentu Europejskiego.
Czytaj więcej...

Priorytety nowej Komisji Europejskiej a interesy Polski. Oceny i wnioski Team Europe
Nowa Komisja Europejska, już od pierwszych dni swojej kadencji, podjęła wyraźnie działania w sferze 6 priorytetów na najbliższe kilka lat. Ursula von der Leyen, desygnowana na przewodniczącą Komisji, w swoim „Programie dla Europy” przedstawiła zestawienie najważniejszych wytycznych na nadchodzącą kadencję 2019–2024:
1) Europejski Zielony Ład,
2) Gospodarka, która służy ludziom,
3) Europa na miarę ery cyfrowej,
4) Ochrona naszego europejskiego stylu życia (w tym praworządność i tworzenie polityki migracyjnej),
5) Silniejsza pozycja Europy w świecie,
6) Nowy impuls dla demokracji europejskiej.
W kontekście powyższych priorytetów i minionego 2019 roku zespół ekspertów pod egidą Team Europe opracował publikację, która porusza stanowiska polskich polityków w europejskich dyskusjach oraz ich konsekwencje i znaczenie dla pozycji Polski w UE.
Czytaj więcej...

Wielka Brytania poza UE – co dalej?
Po wielomiesięcznych negocjacjach między Komisją Europejską a Wielką Brytanią doszło do wypracowania Umowy o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej. Umowa ta pod koniec stycznia została  podpisana przez przewodniczącego Rady Europejskiej Charles'a Michela oraz przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen, a także premiera brytyjskiego, Borisa Johnsona. Tym samym 1 lutego Wielka Brytania nie była już członkiem UE. Z początkiem miesiąca Komisja Europejska wydała zalecenie skierowane do Rady w sprawie rozpoczęcia negocjacji dotyczących nowego partnerstwa ze Zjednoczonym Królestwem. Obejmuje ono kompleksową propozycję wytycznych negocjacyjnych określających zakres i warunki przyszłego partnerstwa, które Unia Europejska zamierza ustanowić ze Zjednoczonym Królestwem.
Czytaj więcej...

Seminarium w Brukseli dla dziennikarzy mediów regionalnych
Biuro Parlamentu Europejskiego w Polsce organizuje seminarium dla dziennikarzy mediów regionalnych. Seminarium odbędzie się w Brukseli 15-17 kwietnia 2020 roku. Dziennikarze spotkają się z posłami do Parlamentu Europejskiego, zapoznają się z ofertą działu audiowizualnego Parlamentu Europejskiego, zasadami korzystania ze studiów telewizyjnych PE, wynajmowania ekip telewizyjnych w Parlamencie, dowiedzą się jak szukać gotowych materiałów i ilustracji video, dokumentów źródłowych. Parlament Europejski organizuje i finansuje przelot do Brukseli i pobyt na miejscu.

Czytaj więcej...

Nasze działania

Europa w grze
Wciąż wspominamy niedzielę, 16 lutego. Kilkaset gier planszowych w jednym miejscu, wspaniała atmosfera i spora dawka logicznego myślenia. Tak w skócie można ocenić nasze pierwsze wydarzenie w tym roku: Europa w grze, w ramach cyklu wydarzeń GRY BEZ PRĄDU, który odbył się w Centrum Handlowym Galaxy. Od samego rana parter wokół fontanny zapełnił się stolikami i krzesłami, przeznaczonymi dla uczestników, którzy mogli wziąć dowolną grę planszową i miło spędzić czas  z rodziną, przyjaciółmi i znajomymi. Około południa stoliki były już pełne, a uczestnicy testowali kolejne gry.
Czytaj więcej...

Zielone eurolekcje dla podstawówek
W 2020 r. proponujemy lekcje europejskie dla szkół podstawowych. Spotkania organizowane przez Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Szczecin są w Państwa szkole lub grupie. Eurolekcje trwają od 45 minut do 1,5 godziny w zależności od Państwa możliwości czasowych. Są one skierowane do uczniów szkół podstawowych. Zajęcia są prowadzone przez konsultanta Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct – Szczecin i mają charakter warsztatowy. Oznacza to, że trakcie zajęć osoby uczestniczące zaangażowane są w proces dzielenia się własnymi doświadczeniami, wymieniają opinie, uczą się od osoby prowadzącej i od siebie nawzajem. Podczas zajęć wykorzystywane są elementy pracy indywidualnej i pracy w grupach rówieśniczych, elementy refleksji oraz wykładu, a także porcja dobrej zabawy, ułatwiającej uczenie. Optymalna wielkość grupy to od 10 do 25 uczniów.
Czytaj więcej...

Eurolekcje – oferta dla szkół ponadpodstawowych
Kontynuujemy zajęcia europejskie dla klas szkól ponadpodstawowych – 45 minutowych do 1,5 godzinnych spotkań z Unią Europejską dla młodzieży. Zajęcia są prowadzone przez konsultanta Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct – Szczecin i mają charakter warsztatowy. Oznacza to, że trakcie zajęć osoby uczestniczące zaangażowane są w proces dzielenia się własnymi doświadczeniami, wymieniają opinie, uczą się od osoby prowadzącej i od siebie nawzajem. Podczas zajęć wykorzystywane są elementy pracy indywidualnej i pracy w grupach rówieśniczych, elementu refleksji oraz wykładu, a także porcja dobrej zabawy, ułatwiającej uczenie. Jesteście ciekawi możliwych tematów do przedyskutowania? Sprawdźcie poniżej.
Czytaj więcej...

Konkurs wiedzy o Państwach Unii Europejskiej
Po raz kolejny Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Szczecin został partnerem Konkursu Wiedzy o Państwach Unii Europejskiej. W tym roku w ramach finału zorganizujemy spotkanie z młodzieżą biorącą udział w konkursie dotyczącej przyszłości Unii Europejskiej.
Celem konkursu jest promowanie postawy proeuropejskiej, idei Unii Europejskiej, promocja jej działań, poznanie historii, zdobycie wiedzy o otaczającym nas świecie oraz aktywizacja stargardzkiej młodzieży.
Czytaj więcej...

Eurodesk
Staże u Rzeczniczki Praw Obywatelskich
Sprawdź, jak od podszewki wygląda praca Emily O'Reilly i jej międzynarodowego zespołu. Na stażach można zajmować się jednym z trzech zagadnień: badaniem skarg, działaniami komunikacyjnymi czy obsługą informatyczną. Staż trwa 4 miesiące, może zostać przedłużony do 8; rozpoczyna się we wrześniu 2020. Wynagrodzenie stażysty wynosi 25% pensji etatowego pracownika. Miejsce pracy to Bruksela lub Strasburg.

Czytaj więcej...

Rozgrzewka EKS! – szkolenie dla organizatorów projektów w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności
Chciałbyś gościć w swojej organizacji wolontariuszy z Włoch, Gruzji lub Czech? Nie masz jeszcze koncepcji projektu? Z nami ją znajdziesz! A może Twoja organizacja chciałaby wysłać młodych ludzi za granicę? Nie wiesz, jak się za to zabrać? Podpowiemy! Zapraszamy na Rozgrzewkę EKS! – szkolenie dla organizacji chcących rozpocząć realizację projektów w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności! Z nami rozgrzejesz się do działania. Przełożymy zasady i wymagania Programu na ludzki język i podpowiemy, jak wystartować z projektem w EKS.
Czytaj więcej...

Staż w BBC w zasięgu Twojej ręki!
Kreatywny storyteller to Ty? W takim razie nie zastanawiaj się dłużej i aplikuj na praktyki do najbardziej renomowanego nadawcy w Wielkiej Brytanii. Staż jest propozycją dla osób, które są na początku swojej drogi zawodowej, ale mają w swoim portfolio np. współpracę z lokalną gazetą, pisanie bloga lub tworzenie podcastów. Do wyboru 5 lokalizacji: Londyn, Salford, Cardiff, Orkady i Szetlandy. Pensja: ok. 21 216 funtów. Staże rozpoczną się we wrześniu 2020 i potrwają 10 miesięcy. Nabór trwa do 1 marca, więc spieszcie się!

Czytaj więcej...

Zaproś do swojej szkoły Mobilne Centrum Edukacyjne!
Mobilne Centrum Edukacyjne już niebawem ruszy ponownie w swoją edukacyjną trasę po Polsce! Co najlepsze – może pojawić się także w Twoim mieście. Instytucje, które chcą zaprosić MCE, powinny pamiętać, że główną grupą docelową warsztatów jest kadra pedagogiczna. Zainteresowany? Wypełnij wniosek o bezpłatną wizytę MCE!
Obecnie zespół MCE pracuje nad zaplanowaniem kalendarza wyjazdów wiosna/lato 2020. Już za niedługo ogłosi trasę swoich wyjazdów po całym kraju!
Czytaj więcej...

Praca dla młodych ilustratorów
Grafika to Twoja pasja? Spraw, by najnowsza publikacja Eurodesk i ERYICA zachwycała wizualnie! Zadaniem ilustratora lub ilustratorki będzie przygotowanie ok. 30 czarno-białych rysunków do najnowszej publikacji, współtworzonej przez Eurodesk. Biuletyn skupia się na dwóch tematach: ekologii i informacji młodzieżowej.
Będziesz pracować zdalnie w okresie 10 marca – 30 kwietnia, wynagrodzenie wynosi 600 euro. Zgłoszenia trwają do 6 marca. Należy przygotować dwa szkice na wybrany przez organizatora temat oraz napisać krótki list motywacyjny.
Czytaj więcej...
Konkursy

Piąta edycja DiscoverEU już w marcu!
Po olbrzymim sukcesie poprzednich edycji konkursu #DiscoverEU, w których o darmowe bilety kolejowe walczyły setki tysięcy młodych Europejczyków, przyszedł czas na rundę piątą. Rywalizacja o kolejne bilety rozpocznie się 12 marca 2020. W konkursie mogą brać udział wyłącznie osiemnastolatkowie, czyli w tej edycji osoby urodzone między 1 lipca 2001 a 30 czerwca 2002. Co trzeba zrobić, by dołączyć do konkurs? Wypełnić formularz!

Czytaj więcej...

Zwycięzcy Juvenes Translatores są już znani!
W styczniu Komisja Europejska ogłosiła 28 zwycięzców konkursu tłumaczeniowego dla szkół średnich Juvenes Translatores. Temat tegorocznej edycji dotyczył tego, co młodzi ludzie mogą zrobić, aby pomóc w kształtowaniu przyszłości Europy. Tłumacze Komisji Europejskiej wyłonili zwycięzców spośród 3 116 uczestników ze szkół z całej Europy. Pośród zwycięzców jest jeden uczestnik z Polski.
Komisarz ds. budżetu i administracji Johannes Hahn oznajmił: Gratuluję uczniom, którzy stanęli w szranki i wykazali się doskonałymi umiejętnościami językowymi. W dzisiejszym społeczeństwie znajomość języków jest nie do przecenienia – zwiększa szanse na rynku pracy i pomaga lepiej zrozumieć kulturę i światopogląd innych. Bycie Europejczykiem wiąże się między innymi z wielojęzycznością, a tłumaczenia są odzwierciedleniem tej różnorodności językowej.
Czytaj więcej...

Podróżnicza gratka dla miłośników Niemiec
Fundacja Zis rozdaje granty na podróże po Europie! Masz między 16 a 21 lat i chciałbyś połączyć podróż z pracą nad interesującym Cię tematem? Aplikuj (masz czas do 1 marca)!  Podróż w ramach grantu Fundacji Zis powinna trwać minimum cztery tygodnie i musisz odbyć ją w pojedynkę. Podczas wojaży będziesz zgłębiał wybrany przez siebie temat, a po powrocie do domu zostaniesz poproszony o zaprezentowanie dziennika podróżnego i napisanie krótkiego raportu. Grant podróżny wynosi 600 euro. Te pieniądze muszą wystarczyć Ci na opłacenie zakwaterowania, wyżywienia i transportu. Dodatkowo, istnieje jedno ograniczenie: nie możesz podróżować samolotem.

Czytaj więcej...

Organizacje dla europejskiego programu spójności
W ramach działania pilotażowego Komisja Europejska przeznaczy 250 tys. euro na finansowanie działań oddolnych, aby wspierać innowacyjne pomysły i inicjatywy promujące zaangażowanie obywateli, proponowane w szczególności przez mniejsze i lokalne organizacje społeczeństwa obywatelskiego. Celem działania będzie przetestowanie nowych podejść w zakresie zaangażowania obywateli oraz pobudzanie, promowanie i wspieranie zaangażowania obywateli w politykę spójności, aby skuteczniej wdrażać projekty oraz wywołać wśród obywateli większe poczucie odpowiedzialności za ich wyniki.
Czytaj więcej...

Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Szczecin przy Sekretariacie ds. Młodzieży
  Pl. Kilińskiego 3, wejście A, pokój 251, 71-414 Szczecin
tel. + 48 91 421 12 61, fax + 48 91 421 11 41
e-mail: europedirect-szczecin@wzp.pl, www: europedirect-szczecin.eu, fb: facebook.com/edszczecin

Uprzejmie informujemy, że niniejszy adres mailowy został pozyskany z oficjalnych i ogólnie dostępnych baz danych. W związku z tym w myśl przepisów o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U.2002 144.1204) powyższy e-mail nie stanowi przesyłki mającej znamiona spamu. Jeśli jednak nie życzysz sobie otrzymywać dalszych wiadomości, prosimy o informację zwrotną celem usunięcia wskazanego adresu z naszej bazy danych. Dziękujemy.

Jeśli nie chcesz otrzymywać biuletynu - wypisz się


 

Korzystając z naszej strony, danymi osobowymi, które przetwarzamy mogą być, np. dane pozyskiwane na podstawie plików cookies lub podobne mechanizmy zapisywania informacji w urządzeniach Użytkowników, o ile pozwolą one na zidentyfikowanie Ciebie. Więcej informacji na temat zakresu danych osobowych oraz cookies znajdziesz w załączonym dokumencie . Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności.

Akceptuję pliki cookie na tej stronie.