BIULETYN EUROPEJSKI PUNKTU INFORMACJI EUROPEJSKIEJ EUROPE DIRECT – SZCZECIN, 2(51)/2021, Marzec/Kwiecień 2021

Jeśli masz problem z wyświetleniem zawartości, obejrzyj wiadomość w przeglądarce

BIULETYN EUROPEJSKI
PUNKTU INFORMACJI EUROPEJSKIEJ EUROPE DIRECT – SZCZECIN

2(51)/2021
       Marzec/Kwiecień 2021

Obywatel, Polak, Europejczyk

Komisja Europejska zatwierdza pomoc na restrukturyzację dla spółki Przewozy Regionalne
Pomoc państwa: Komisja zatwierdza pomoc na restrukturyzację dla spółki Przewozy Regionalne, ponieważ Polska zobowiązuje się do szybszego otwarcia regionalnych kolejowych przewozów pasażerskich na konkurencję. Komisja Europejska stwierdziła, że zastosowane przez Polskę środki mające na celu wsparcie restrukturyzacji spółki Przewozy Regionalne – ogólnopolskiego operatora regionalnych kolejowych przewozów pasażerskich – są zgodne z unijnymi zasadami pomocy państwa.
Czytaj więcej...

Komisja Europejska kieruje sprawę przeciwko Polsce do TSUE
Komisja Europejska w dn. 31 marca 2021 r. postanowiła skierować do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej sprawę przeciwko Polsce w związku z ustawą z dnia 20 grudnia 2019 r. dotyczącą sądownictwa, która weszła w życie 14 lutego 2020 r. Komisja postanowiła również zwrócić się do Trybunału Sprawiedliwości o zarządzenie środków tymczasowych do czasu wydania ostatecznego wyroku w sprawie.
Czytaj więcej...

Wizyty w Komisji Europejskiej online
Wizyty w Komisji Europejskiej w Brukseli są na razie wstrzymane, ale nadal możesz dowiedzieć się więcej o działaniach UE – bez konieczności podróżowania do Belgii – dzięki wirtualnej wizycie online w Centrum dla Zwiedzających Komisji Europejskiej.
Wszystkie osoby pragnące dowiedzieć się więcej o roli Komisji Europejskiej – od samorządów lokalnych po przedstawicieli biznesu, od uniwersytetów i środowisk badawczych po uczniów i dziennikarzy – mogą skorzystać z tej okazji, aby nawiązać bezpośredni kontakt z urzędnikami Komisji w samym sercu instytucji europejskich. Wizyta online może być sposobem na połączenie Państwa grupy z Komisją Europejską, za pośrednictwem laptopów lub hybrydowych sal konferencyjnych, w sposób oszczędny i przyjazny dla klimatu.
Czytaj więcej...

Nowa ogólnodostępna platforma publikacji naukowych
Komisja Europejska uruchomiła w dn. 24 marca 2021 r. Open Research Europe - ogólnie dostępną platformę publikacji naukowych. Na platformie zamieszczane będą wyniki badań finansowanych w ramach programu „Horyzont Europa", unijnego programu badań naukowych i innowacji na lata 2021-2027, oraz poprzedniego programu „Horyzont 2020".
Open Research Europe zapewni każdemu, zarówno naukowcom, jak i innym zainteresowanym, bezpłatny dostęp do najnowszych odkryć naukowych. Platforma stanowi rozwiązanie problemów, które często stoją na przeszkodzie publikacji wyników badań naukowych, m.in. opóźnień i barier w ponownym wykorzystywaniu wyników badań, oraz wysokich kosztów publikacji.
Czytaj więcej...

Nasze działania

Wybór partnerów do prowadzenia punktów EUROPE DIRECT w latach 2021–2025: nasz Punkt ponownie wybrany!
Z przyjemnością informujemy, że dotychczasowy Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Szczecin został ponownie wybrany partnerem Komisji Europejskiej za pośrednictwem Przedstawicielstwa w Polsce na działalność umożliwiającą prowadzenie szeregu działań informacyjnych dotyczących UE i służących zaangażowaniu obywateli. Od 1 maja 2021 r. będziemy funkcjonować pod nazwą EUROPE DIRECT Szczecin.
Czytaj więcej...

Webinarium „NextGenerationEU. Wartości – Priorytety – Przyszłość UE”
Uprzejmie informujemy, że dnia 7 kwietnia 2021 r. odbyło się webinarium „NextGenerationEU.  Wartości – Priorytety – Przyszłość UE”. Transmisję z wydarzenia można obejrzeć na Facebooku Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct – Szczecin.
Czytaj więcej...

Solidarność ma znaczenie
Na przełomie marca i kwietnia Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Szczecin wziął udział w projekcie „Solidarność ma znaczenia” organizowanego przez Polską Fundację im. Roberta Schumana. Co to oznaczało w praktyce?
Przeprowadziliśmy warsztaty dla grupy studentów Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Szczecińskiego na temat wartości i funkcjonowania Unii Europejskiej. Ta sama grupa miała również zajęcia z trenerem i ekspertem na temat polityki spójności.
Czytaj więcej...

II etap XVI Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej Gwiezdny Krąg
W dniu 2 marca 2021 r. w siedzibie Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct – Szczecin odbył się II etap XVI Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej Gwiezdny Krąg organizowanej przez sieć Europe Direct w Polsce. W województwie zachodniopomorskim w I etapie wzięło udział 68 uczniów z 6 szkół, z czego do drugiego etapu przedostało się 18 uczestników.
Czytaj więcej...

Konkurs wiedzy o prawie Unii Europejskiej – finał
W dniu 2 kwietnia 2021 r. odbył się finał Konkursu wiedzy o prawie Unii Europejskiej skierowanym do studentów uczelni wyższych na kierunkach: prawo, administracja, stosunki międzynarodowe oraz europeistyka. W Konkursie wzięły udział 184 osoby z 27 uczelni wyższych, w tym z Uniwersytetu Szczecińskiego.
Z Wydziału Prawa i Administracji US do konkursu zgłosiło się 13 osób. Niestety nikt nie zdobył tytułu laureata. Niemniej wszystkim uczniom serdecznie gratulujemy uczestnictwa w Olimpiadzie!
Czytaj więcej...

Eurodesk
Nowy Erasmus+: budżet ponad 28 mld euro
Nowa edycja programu Erasmus+ będzie dysponować budżetem w wysokości 26,2 mld euro (w latach 2014–2020 wynosił on 14,7 mld euro). Ponadto uzupełniony on zostanie o ponad 2 mld euro z instrumentów zewnętrznych Unii Europejskiej, sfinansuje mobilność edukacyjną i projekty współpracy transgranicznej dla 10 mln Europejczyków w różnym wieku i z różnych środowisk. Program będzie w większym niż dotychczas zakresie koncentrował się na włączeniu społecznym, dążył do wspierania ekologicznych i cyfrowych przemian, jak i wspomagał stabilność systemów kształcenia i szkolenia w obliczu pandemii.
Czytaj więcej...

Nowy Europejski Korpus Solidarności: budżet 1 mld 9 mln euro
Nowy program EKS będzie miał na celu wsparcie działań wolontariuszy i realizację młodzieżowych projektów lokalnych. Jest to program dla młodych ludzi i organizacji, chcących się zaangażować w działania solidarnościowe w różnych obszarach – od wsparcia osób defaworyzowanych, przez działania na rzecz zdrowia i środowiska, aż do pomoc humanitarną. Program daje młodym ludziom możliwość zdobycia bezcennego doświadczenia i rozwinięcia nowych umiejętności (w tym kompetencji społecznych).
Czytaj więcej...

Nowa strona FRSE
Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE) koordynuje różne inicjatywy informacyjne, wśród których znajdują się m.in. stworzona dla nauczycieli platforma eTwinning, skierowane do młodzieży Eurodesk Polska i Europejski Portal Młodzieżowy oraz EPALE – Elektroniczna platforma na rzecz uczenia się dorosłych w Europie. Intuicyjna nawigacja, zintegrowana baza wiedzy, a co najważniejsze – wszystkie programy Fundacji w jednym miejscu. Oto nowa odsłona portalu https://www.frse.org.pl/!
Czytaj więcej...

Eurodesk Awards 2021: znowu zwycięstwo!
Gdy w zeszłym roku polski projekt zdobył nagrodę w konkursie Eurodesk Award, jego koordynatorka zapowiedziała, że za rok wraca na podium. I... udało się! Projekt EurodeskWEB pokonał prawie 40 innych projektów z całej Europy. W kategorii Most Empowering Information Project zwyciężył projekt z Polski: EurodeskWEB, zrealizowany przez cztery regionalne punkty informacyjne.
Czytaj więcej...
Konkursy

Rekrutacja na Bałtyckie Parlamentarne Forum Młodzieży
Bałtyckie Parlamentarne Forum Młodzieży zostanie zorganizowane dnia 28 sierpnia 2021 roku w formie hybrydowej przez delegację Szwecji do Konferencji Parlamentarnej Morza Bałtyckiego, Radę Państw Morza Bałtyckiego oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych Szwecji.
Spotkanie stworzy możliwość dyskusji pomiędzy młodymi ludźmi i przedstawicielami parlamentów państw Morza Bałtyckiego na temat sposobów zapewnienia zrównoważonej demokratycznie i ekologicznie przyszłości regionu. Uczestnicy odniosą się również do kwestii współpracy regionalnej w kontekście odbudowy i wzmocnienia regionu w obliczu pandemii COVID – 19.
Czytaj więcej...

DecpicT! 2021
Stwórz ciekawy film w dowolnej technice, na max. 90 sekund. Zgłaszane do konkursu filmy powinny być zrealizowane w języku angielskim (lektor lub napisy) po styczniu 2020 r. Nie ma limitu wieku dla twórców. Zdobywca pierwszej nagrody otrzyma 1500 funtów i weźmie udział w festiwalu w Bristolu, w trakcie którego będzie miał niepowtarzalną szansę zaprezentować się przed środowiskiem filmowym.
Czytaj więcej...

Selfie+ 2021
Ruszył konkurs fotograficzny dla beneficjentów FRSE! To świetna okazja, żeby zaprezentować efekty swojej pracy poprzez dodanie zdjęć oraz opisów podjętych działań.
Materiały publikowane na platformie muszą spełnić odpowiednie wymagania techniczne. Zdjęcia należy publikować w formacie JPG, a ich wielkość nie powinna przekraczać 1 MB. Do zdjęcia należy dołączyć krótki opis – od 500 do 1000 znaków.
Czytaj więcej...

Youth4Regions 2021
Opowiedz o tym, jak fundusze europejskie zmieniły Twoje otoczenie i wygraj szkolenie dziennikarskie w Brukseli. Autorzy najlepszych zgłoszeń wybranych przez jury pojadą do Brukseli i wezmą udział w Europejskim Tygodniu Regionów i Miast (10-15 października 2021 r.). Organizatorzy przygotowali dla nich również szkolenia z zakresu dziennikarstwa, komunikacji i polityki spójności. Wszystkie koszty (zakwaterowanie, transport, wyżywienie) pokrywa organizator konkursu.
Czytaj więcej...

Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Szczecin przy Sekretariacie ds. Młodzieży
  Pl. Kilińskiego 3, wejście A, pokój 251, 71-414 Szczecin
tel. + 48 91 421 12 61, fax + 48 91 421 11 41
e-mail: europedirect-szczecin@wzp.pl, www: europedirect-szczecin.eu, fb: facebook.com/edszczecin

Uprzejmie informujemy, że niniejszy adres mailowy został pozyskany z oficjalnych i ogólnie dostępnych baz danych. W związku z tym w myśl przepisów o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U.2002 144.1204) powyższy e-mail nie stanowi przesyłki mającej znamiona spamu. Jeśli jednak nie życzysz sobie otrzymywać dalszych wiadomości, prosimy o informację zwrotną celem usunięcia wskazanego adresu z naszej bazy danych. Dziękujemy.

Jeśli nie chcesz otrzymywać biuletynu - wypisz się


 

Korzystając z naszej strony, danymi osobowymi, które przetwarzamy mogą być, np. dane pozyskiwane na podstawie plików cookies lub podobne mechanizmy zapisywania informacji w urządzeniach Użytkowników, o ile pozwolą one na zidentyfikowanie Ciebie. Więcej informacji na temat zakresu danych osobowych oraz cookies znajdziesz w załączonym dokumencie . Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności.

Akceptuję pliki cookie na tej stronie.