Parlament Europejski: Czas na ambitniejszy budżet UE po 2027 roku
29 kwietnia 2025
23 kwietnia 2025 r. Komisja Budżetowa Parlamentu Europejskiego przyjęła sprawozdanie wyznaczające wizję przyszłego wieloletniego budżetu Unii Europejskiej. Posłowie jasno wskazali: Europa potrzebuje bardziej ambitnych ram finansowych, które odpowiedzą na rosnące potrzeby obywateli i globalne wyzwania.
Nowe realia, nowe priorytety
Obecny pułap wydatków na poziomie 1% DNB UE-27 uznano za niewystarczający wobec licznych kryzysów – od wojny Rosji, przez zmiany klimatyczne, po pogłębiającą się lukę konkurencyjności. Posłowie wzywają do zwiększenia budżetu i lepszego jego dostosowania do rzeczywistych potrzeb Europy.
Odrzucenie modelu „jednego planu na kraj”
Komisja Budżetowa sprzeciwiła się pomysłowi kontynuacji centralistycznego modelu znanego z Instrumentu na rzecz Odbudowy i Odporności. Parlament postuluje większą przejrzystość, udział władz lokalnych i silniejszą kontrolę demokratyczną nad wydatkami.
Inwestycje w przyszłość i bezpieczeństwo
W sprawozdaniu znalazły się wezwania do stworzenia nowego funduszu wspierającego konkurencyjność gospodarki UE poprzez inwestycje prywatne i publiczne. Podkreślono także konieczność zwiększenia nakładów na obronność, bez ograniczania środków na polityki społeczne i klimatyczne.
Budżet przejrzysty, elastyczny i sprawiedliwy
Europosłowie chcą uproszczenia procedur dla beneficjentów funduszy, ale bez rezygnacji z demokratycznej kontroli. Nowe WRF powinny zawierać mechanizmy elastycznego reagowania kryzysowego oraz jasne powiązanie dostępu do środków z poszanowaniem praworządności.
Wspólne pożyczki – tak, ale z nowymi źródłami dochodu
Parlament apeluje o rozdzielenie kosztów spłaty pożyczek NextGenerationEU od finansowania programów UE. Proponuje też wprowadzenie nowych źródeł dochodu, by sprostać przyszłym potrzebom wydatkowym.
Co dalej?
Oczekuje się, że Parlament zagłosuje nad sprawozdaniem w maju, przed przedstawieniem oficjalnego wniosku Komisji w lipcu. Będzie to kluczowy krok w kształtowaniu budżetu, który obowiązywać będzie od 2028 roku.